Šlapimo nelaikymas ir makšties gleivinės išsausėjimas. Ar tai išgydoma?

  1. Pagrindinis
  2. »
  3. Naujienos
  4. »
  5. Ginekologija
  6. »
  7. Šlapimo nelaikymas ir makšties gleivinės išsausėjimas.…
Šlapimo nelaikymas ir makšties sausumas_akušerė-ginekologė Asta Valytė. Biofirst klinika.

Daugelis moterų susiduria su įvairiais sveikatos iššūkiai, vieni jų: makšties gleivinės išsausėjimas ir epizodinis šlapimo nelaikymas, tačiau, dažnai apie šias problemas yra nutylima. Šlapimo nelaikymas gali pasireikšti juokiantis, sportuojant, šokinėjant ar atliekant kitus įprastus kasdienius veiksmus, kurie padidina spaudimą pilvo srityje. Nemažai moterų problemą yra linkusios ignoruoti, tikėdamos, kad ji praeis savaime, deja, taip galvoti yra klaidinga. Pasak BIOFIRST klinikos gyd. akušerės-ginekologės Astos Valytės tiek šlapimo nelaikymas, tiek makšties sausumas, dažniausiai, be gydymo neišnyksta, todėl svarbu kuo anksčiau imtis prevencinių priemonių, kad būtų pasiekti geresni gydymo rezultatai ir išvengta problemos paaštrėjimo.

Sutrikusios intymios sveikatos kaltininkai

Šlapimo nelaikymas ir lytinių organų sausumas  yra dvi su fiziologiniais pokyčiais susijusios problemos, kurios dažnai pasireiškia moterims tam tikrais gyvenimo etapais. Nepaisant to, kad šie pokyčiai yra susiję su natūraliais organizmo procesais, gali būti ir kitų išorinių veiksnių, kurie prisideda prie šių simptomų atsiradimo.

Vienas iš svarbiausių veiksnių, lemiančių šlapimo nelaikymą, yra nėštumas ir gimdymas.  „Nėštumo metu moters organizmas patiria didžiulius fiziologinius pokyčius – keičiasi hormonų pusiausvyra, atsiranda papildomas dubens raumenų ir šlapimo pūslės sienelių spaudimas. Gimdymo metu gali būti pažeidžiami dubens dugno raumenys, nervai, kas ilgainiui irgi lemia šlapimo nelaikymą net ir atliekant kasdienes, fiziškai nesudėtingas veiklas“, – pasakoja gydytoja A. Valytė.

Hormoniniai svyravimai, kurie pasireiškia kiekvienos moters gyvenime, taip pat gali turėti didelės įtakos intymiai sveikatai. Vienas iš svarbiausių hormonų yra estrogenas, kuris daro reikšmingą poveikį makšties gleivinės elastingumui ir drėgnumui. Jo mažėjimas sukelia sausumą, diskomfortą ar niežėjimą lytinių organų srityje. Ne ką mažiau svarbus aspektas, kad estrogeno trūkumas gali susilpninti šlapimo takų ir šlapimo pūslės raumenis, audinius, dėl ko sumažėja šlapimo pūslės kontrolė, suintensyvėja nevalingas šlapimo nutekėjimas.

Be to, šlapimo nelaikymas ir makšties gleivinės išsausėjimas gali būti susiję su amžiumi bei natūraliu senėjimo procesu. Senstant, raumenys ir audiniai natūraliai praranda elastingumą, o hormonų gamyba mažėja. Visos šios priežastys – hormoniniai pokyčiai, nėštumas, gimdymas, svorio kaita bei amžėjimo procesai – sukuria sąlygas padidėti šlapimo nelaikymo ir lytinių organų išsausėjimo tikimybei. Tai yra natūralūs fiziologiniai pokyčiai, tačiau jų poveikį galima sumažinti taikant įvairias gydymo ir prevencijos priemones, tokias kaip: fizioterapija (pvz., Kėgelio pratimai), hormonų terapija ar lazerinė terapija.

Kaip veikia lazerinės terapijos gydymas?

Lazerinė ginekologija tapo viena iš populiariausių ir efektyviausių gydymo priemonių,  sprendžiant įvairias intymias moteriškas problemas, pavyzdžiui, šlapimo nelaikymą. Lazerinės terapijos metu naudojami įvairūs lazeriai, kurie tiesiogiai veikia makšties audinius.

Procedūros metu lazerio antgalis įvedamas į makštį, kurio spindulys patenka į gleivinę bei pogleivinius audinius. Tai suaktyvina kolageno gamybą ir elastino sintezę bei paskatina kraujagyslių formavimąsi. Naujų kraujagyslių susidarymas ypač svarbus vyresnio amžiaus moterims, kadangi menopauzės metu kraujotaka lytiniuose organuose yra suprastėjusi. 

Procedūra atliekama moteriai nepatiriant didelio diskomforto – dažniausiai jaučiamas tik lengvas dilgčiojimas, o po jos galima nedelsiant grįžti į kasdienę veiklą. Vis dėlto, norint pasiekti norimą rezultatą, gali prireikti kelių lazerinės terapijos seansų. Jų skaičius priklauso nuo problemos stiprumo ir „įsišaknijimo“. Taip pat po procedūros rekomenduojama 2-3 dienas vengti didesnio fizinio krūvio ir lytinių santykių.

Lazerinė ginekologija menopauzės metu

Premenopauziniu ir menopauziniu laikotarpiu lazerinė ginekologija gali būti labai efektyvi priemonė tiek šlapimo nelaikymo, tiek makšties sausumo simptomams spręsti. Gyd. ginekologės A. Valytės teigimu, lazerinė terapija padeda ne tik stiprinti audinius, skatinant intensyvesnę kolageno gamybą, bet ir gerinti kraujotaką. Tai ženkliai pagerina makšties drėgmę, elastingumą, sumažėja ar visai dingsta nemalonūs pojūčiai lytinio akto metu, todėl nebelieka poreikio naudoti papildomas priemones, tokias, kaip drėkinantys kremai ir lubrikantai.

Lazerinė ginekologija – inovatyvus ir efektyvus gydymo metodas, padedantis spręsti šlapimo nelaikymo ir makšties sausumo problemas, kurios dažnai pasireiškia po gimdymų, menopauzės ar dėl kitų fiziologinių bei hormoninių pokyčių. BIOFIRST klinikos gyd. ginekologės A. Valytės nuomone, svarbu nesusigyventi su šiomis problemomis ir neatsisakyti mėgstamų veiklų. Lazerinė terapija gali padėti moterims pagerinti gyvenimo kokybę, sumažinti diskomfortą ir atkurti pasitikėjimą savimi. Svarbiausia – pasitarti su specialistu ir aptarti gydymo eigą, pritaikytą pagal individualią pacientės būklę.