Kankina gausus prakaitavimas - ar tai hiperhidrozė?
Paprastai prakaitavimas – tai natūralus žmogaus organizmo procesas, reguliuojantis mūsų odos temperatūrą. Tačiau tie, kas susiduria su hiperhidroze (stirpus prakaitavimas) žino, kiek daug nepatogumų sukelia ši būklė. Dažnas poreikis keisti drabužius, nemalonus kvapas bei menkai veiksmingi terapijos metodai vargina pacientą, todėl tikėtina, kad ilgainiui jam susiformuoja socialinės atskirties, nerimo ir bendro nepasitenkinimo gyvenimo kokybe, jausmai.
Išskiriamos dvi pagrindinės didelio prakaitavimo rūšys:
- Pirminė hiperhidrozė. Tai genetiškai paveldėtas, gausus pažastų, delnų bei kojų prakaitavimas, pasireiškiantis tiek dienos, tiek nakties metu - gausus prakaitavimas miegant gali pasireikšti ir vyrams, ir moterims.
- Antrinė hiperhidrozė. Nuo pirmosios rūšies ji skiriasi tuo, kad yra įgyjama gyvenimo eigoje, dėl įvairių išorinių faktorių: stuburo traumos, nesaikingas alkoholio vartojimas, diabetas, nėštumas, nutukimas, piktybiniai navikai, Parkinsono liga, infekcijos (ŽIV, tuberkuliozė, maliarija) ir kt.
Kaip gydomas gausus prakaitavimas?
Kadangi hiperhidrozės išgydyti neįmanoma, nemažai pacientų renkasi vietines priemones, teršiančias organizmą. Pvz.: antiperspirantus. Deja, daugybė antiperspirantų turi metalų druskų, daugiausia aliuminio chlorido, kurios užkemša prakaito liaukų kanalėlius epidermyje, todėl vystosi liaukų ląstelių atrofija ir vakuolizacija. Dar vienas šio metodo minusas – trumpalaikis efektas. Chirurginis prakaitavimo stabdymo metodas (riebalų nusiurbimas, prakaito liaukų pašalinimas) tinka tik pažastims. Šio metodo trūkumai: randai, galima alopecija ir hiperpigmentacija, po operacijos gali varginti kraujosruvos, patinimas ir skausmas. Gera žinia yra ta, kad šiandien hiperhidrozę galima veiksmingai pažaboti botulino toksino injekcijų pagalba. Tai pažangus metodas, tinkantis pagrindinėms kūno sritims bei visiems būklės sunkumo laipsniams.
Kas yra botulino toksinas ir kaip vyksta stipraus prakaitavimo gydymas?
Botulinas – bekvapė, beskonė ir bespalvė medžiaga, kurios išgryninta forma yra naudojama hiperaktyvių raumenų paralyžiui sukelti. Jis leidžiamas tiesiai į hiperhidrozės pažeistas vietas, t.y. į odą pažastų, pėdų ar delnų odą. Gydytojas dermatovenerologas taškeliais pažymi injekcijų sritis ir pamažu suleidžia botuliną. Sumažėjęs prakaitavimas pastebimas jau po 3-5 dienų, o pilnas efektas pasijunta maždaug po dviejų savaičių. Kiekvieno žmogaus organizmas ir jo būklė yra individualūs, todėl kiek laiko truks šio metodo efektas, pasakyti sunku. Tačiau paprastai sakoma, kad gausus prakaitavimas išnyksta nuo 4 iki net 17 mėnesių laikotarpiui. Įvertinus įvairių gydymo metodų kainos ir naudos bei rizikos santykį, bene veiksmingiausias ir saugiausias būdas hiperhidrozei (net ir sunkiai) gydyti yra botulino toksino injekcijos į pažastis ar kitas kūno vietas.
Ar skausmingos botulino injekcijos nuo prakaitavimo?
Ir taip, ir ne. Be pagalbinės anelgezijos, pvz.: delnų ar padų prakaitavimo gydymas būtų labai skausmingas. Šių sričių nuskausminimui yra pasitelkiama lengva narkozė, tuo tarpu pažastų sričiai pakanka tik tepamo nuskausminamojo (vietinio anestetiko). Todėl, kas kartą yra pasitelkiamos nuskausminimo priemonės, pagal paciento situaciją ir jo poreikius.
Kada botulino injekcijų atlikti negalima?
Papildomų išimčių nėra. Botulino toksino injekcijos nėra leidžiamos vaikams, nėščiosioms bei alergiją botulinui turintiems asmenims.