Kuri moteris nenorėtų išgirsti komplimento, kad jos oda tiesiog švyti? Viena to spindesio paslapčių – hidrolatas, kartais vadinamas išmaniuoju vandeniu. Kas tai? Kaip jį pasirinkti ir kada naudoti?
„Odos drėkinimas, nesvarbu, kiek jums metų, yra labai svarbus žingsnis kasdieniame odos priežiūros rituale“, – teigia „Biofirst“ klinikos kosmetologė Ramunė Pečulaitienė. Drėgmę gali prarasti bet kokio tipo oda, nebūtinai tik sausa, kuri paprastai būna įgimta. „Drėgmės trūkumas gali atsirasti dėl patirto streso, netinkamos mitybos, sveikatos sutrikimų, gyvenimo būdo ir sąlygų. Tarkim, kai gyvenama ir dirbama pernelyg sausose patalpose, nesaikingai lepinamasi saulės spinduliais, dažnai lankomasi soliariume. Kai kurie žmonės neturi įpročio gerti pakankamai vandens arba jį keičia saldžiais gaiviaisiais gėrimais ir nejaučia troškulio jausmo, – odos sausėjimo priežastis vardija specialistė. – Odai netekus drėgmės, sutrinka jos pH ir barjerinė apsauginė funkcija. Ji gali tapti itin jautri, pradėti šerpetoti.“ Labai svarbu atrasti gerą odos drėkinimo priemonę, viena iš jų – hidrolatas.
Kas tas hidrolatas, kam jis naudojamas?
Pasak kosmetologės, hidrolatas ypatingas tuo, kad yra natūralus, švelnus, nedirginantis odos produktas. „Hidrolatai yra išgaunami distiliuojant augalus garais specialiuose induose, kai gaminami eteriniai aliejai. Taigi, hidrolatas – antrinis produktas, tačiau jame šiek tiek lieka ir lakiųjų eterių (0,01–0,1 proc.)“, – paaiškina R. Pečulaitienė. Kadangi hidrolatas yra išsaugojęs augalų energiją, turi aromaterapinį poveikį: padeda atsipalaiduoti, įveikti stresą, gerina nuotaiką ir pan., dėl to yra pavadinamas išmaniuoju vandeniu. Hidrolatas yra viena saugiausių terapinių medžiagų, kuri naudojama tiek veido odos priežiūros priemonių (kremo, losjono, kaukių, pienelių) gamyboje, tiek kaip odos, plaukų tonikas, drėkiklis.
Kosmetologė atkreipia dėmesį, kad hidrolatas nėra produktas, kuris pakeistų veido kremą, tačiau jis – ideali priemonė drėkinti, gaivinti, raminti odą, puoselėti plaukus. „Kai kurie hidrolatai gali tonizuoti, net gydyti odą, nes turi antibakterinių ir antiseptinių savybių. Jie puikiai tinka pervalyti veidą, kad pašalintume chloruoto vandens likučius, prieš tepantis kremu, serumu ar aliejumi, naudoti kaip toniką nuvalius makiažą miceliniu vandeniu. Raminančiu hidrolatu galima apsipurkšti veido ar kūno odą kaitinantis pirtyje, taip pat visą dieną dirbant uždaroje patalpoje ar prie kompiuterio“, – kalba pašnekovė ir perspėja, kad hidrolatu nederėtų purkštis kaitinantis saulėje, nes kai kurie augalai yra fototosksiški ir gali paskatinti pigmentinių dėmių atsiradimą. Neverta jaudintis, kad hidrolatas sugadins makiažą. Kokybiškas hidrolatas padengia odą smulkučiais lašeliais, kurie dulksnos pavidalu nusėda ant odos ir akimirksniu ją atgaivina, neleidžia sausėti ir vysti. R. Pečulaitienė pasakoja, kad jos klientės dažnai renkasi rožių vandenį ir kitus hidrolatus. Tos, kurios įprato, be jų neįsivaizduoja kasdienės odos priežiūros. Dar viena mažytė paslaptis: kad hidrolatas karštą vasaros dieną suteiktų daugiau gaivos, prieš naudojimą atvėsinti jį šaldytuve.
Kaip pasirinkti?
Pasižvalgę po kosmetikos lentynas, nustebsime – kiek visokių odos gaiviklių ir drėkiklių sukurta! Hidrolatas – ne išimtis. Bene dažniausiai matomi – levandų, rugiagėlių, rožių, apelsinų ar liepų žiedų, pelargonijų, vaistinių šalavijų, pastaruoju metu populiarus frankincenso vanduo. Kaip pasirinkti? Anot „Biofirst“ klinikos kosmetologės R. Pečulaitienės, geriausia, kad hidrolatą išsirinkti padėtų specialistas, atsižvelgdamas į jūsų odos būklę. „Praktikoje labai dažnai susiduriu su situacija, kai klientai netinkamai įvertina savo odos būklę, klaidingai nusistato odos tipą ir pan., tad pasirenka ir jiems netinkantį hidrolatą. Deja, poveikio, kurio tikimasi, taip ir nesulaukiama “, – kalba specialistė ir pabrėžia, kad hidrolatą galima naudoti bet kuriuo paros metu, purkštis tiek kartų, kiek norisi.
Beje, teko skaityti, kad odą galima drėkinti ir paprastu mineraliniu vandeniu. Tad gal neverta mokėti už hidrolatą, kuris, jei kokybiškas, nėra itin pigus? „Nusiprausti šaltinio ar kokybiško gręžinio vandeniu išties labai gerai, nes jame nėra chloro, kurio yra įprastame vandentiekio vandenyje. Vis dėlto drėkinti odą su tokiu vandeniu būtų sudėtinga, nes pastovėjęs bent porą dienų buteliuke su purkštuku jis neatitiktų higienos reikalavimų“, – teigia kosmetologė. Ji rekomenduoja rinktis kokybiškus, žinomo ir mėgstamo gamintojo drėkinamuosius hidrolatus, kurių visi ingredientai kruopščiai atrinkti ir patikrinti.
Trumpas gidas
Rožių vanduo tinka visiems odos tipams, ypač sausai, linkusiai į sudirgimą, dažnai spuogeliais beriamai odai. Juo galima apipurkšti ir plaukus – įgaus žvilgesio, lankstumo.
Levandų hidrolatas rekomenduojamas išsausėjusiai, papilkėjusiai, pavargusiai odai. Ramina, atgaivina ir skatina atsinaujinti net pačią jautriausią odą.
Liepų žiedų hidrolatas idealiai tinka sausai, brandžiai odai. Švelnina po saulės vonių ar vėjo paraudusią odą, drėkina išsausėjusius plaukus.
Beržų pumpurų vanduo neturi stipraus kvapo, išskiria rūgštiniu pH (4,5). Ypač tinka jautriai, probleminei, išbertai odai prižiūrėti.
Šalavijų hidrolatas – puikus drėkiklis sausai, linkusiai į uždegimus odai. Gali padėti išsklaidyti prislėgtą nuotaiką, sušvelninti premenstruacinį sindromą.
Rugiagėlių hidrolatas tonizuoja ir stangrina odą, padeda atgauti jos skaistumą.
Hamamelių vanduo yra laikomas vienu stipriausių antioksidantų, tai puiki odos priežiūros priemonė norint bent kiek pristabdyti senėjimą. Vos vos dvelkia šviežia žole, neprinokusiais riešutais, pavasario žaluma...
Frankincenso vanduo išsiskiria ypatingu, kai kas sako – dvasingu kvapu. Iš tiesų taip kvepia bosvelijų, kurios vadinamos smilkalų medžiu, sakai, iš kurių distiliuojant ir gaunamas hidrolatas. Jis vertinamas tiek kosmetinių savybių, tiek dėl poveikio emocinei būklei. Puikus drėkiklis ir gaiviklis brandžiai, linkusiai į raukšles, dėmeles, spuogelius odai. Galima įpilti į plaukų šampūną, burnos skalavimo skystį.
Pelargonijų hidrolatas tinka bet kokio amžiaus odai. Pritraukia drėgmę tiek, kiek reikia, ir padeda prisitaikyti tiek riebiai, tiek sausai, tiek aknės išbertai, tiek jautriai odai.
Šlamučių vanduo, švelniai dvelkiantis prieskoniais ir džiovintais obuoliukais, stabdo senėjimo procesus. Ypač tinka brandžiai, vystančiai, taip pat į alergiją linkusiai odai.
Savaitė Nr. 32 | 2020 rugpjūčio 6 d.