Uždegimas, žudantis vyriškumą: prostatito priežastys ir gydymas

  1. Pagrindinis
  2. »
  3. Naujienos
  4. »
  5. Uždegimas, žudantis vyriškumą: prostatito priežastys ir…
Prostatitas ir jo gydymo būdai

Prostatitas yra dažna įvairaus amžiaus vyrų sveikatos problema, kurią sukelia prostatos liaukos uždegimas. Ši liga gali pasireikšti tiek ūmine, tiek lėtine forma. Pasak BIOFIRST klinikos gydytojo urologo doc. dr. Aivaro Jono Matjošaičio, uždegimas šioje liaukoje gali sukelti įvairius nemalonius simptomus, o šios ligos priežastys dažniausiai siejamos su infekcijomis.

Įvardijo esminius veiksnius

Prostatitą dažniausiai sukelia bakterijos, tačiau kartais uždegimas gali atsirasti ir dėl nespecifinių priežasčių.

Stresas, peršalimas, sėslus gyvenimo būdas, pavyzdžiui, sėdimas darbas, netinkama mityba ir lytiniu keliu plintančios infekcijos. Visi šie veiksniai gali prisidėti prie prostatos uždegimo, net ir šlapimo takų infekcijos gali padidinti prostatito riziką.

Ūmus ir lėtinis prostatitas

Ūminis ir lėtinis prostatitas skiriasi ne tik simptomų intensyvumu, bet ir ligos eiga bei gydymo metodais. „Ūminis prostatitas pasireiškia staiga ir dažniausiai yra susijęs su bakterine infekcija.

Jo simptomai būna labai ryškūs – tai stiprus skausmas apatinėje pilvo dalyje, karščiavimas, šaltkrėtis, dažnas ir skausmingas šlapinimasis. Norint išvengti rimtų komplikacijų, ši prostatito forma reikalauja greito gydymo“, – sako gyd. urologas doc. dr. Aivaras Jonas Matjošaitis.

Tuo tarpu lėtinis prostatitas, nors ir gali turėti panašių simptomų, sukelia mažesnį diskomfortą, tačiau jis jaučiamas nuolat. Vyrai dažnai skundžiasi nuolatiniu silpnu skausmu ar diskomfortu apatinėje pilvo dalyje, kirkšnyje ar tarpvietėje.

Tai gali pasireikšti tempimo ar spaudimo jausmu, kuris būna stipresnis sėdint arba ilgesnį laiką stovint. Kai kuriuos vyrus gali kamuoti skausmingesnis naktinis šlapinimasis ir erekcijos sutrikimai.

Pasak doc. dr. A. J. Matjošaičio, lėtinis prostatitas pasireiškia „bangomis“, todėl gydymas tampa ilgesnis ir sudėtingesnis: „Be antibiotikų gali būti skiriami priešuždegiminiai vaistai, fizinė terapija ir net gyvenimo būdo korekcijos.“

Prostatito diagnozė ir gydymas


Prostatito diagnozė remiasi paciento ligų istorija, simptomais, laboratoriniais ir
instrumentiniais tyrimais. Kad gydytojas urologas galėtų įvertinti prostatos formą ir dydį
yra atliekamas ultragarsinis tyrimas, prostatos apčiuopa per tiesiąją žarną, atliekami šlapimo ir kraujo tyrimai dėl galimų infekcijų, kai kuriais atvejais gali prireikti prostatos sekreto tyrimo.

Negydomo prostatito pasekmės

Pasak mediko, negydomas prostatitas sukelia rimtas komplikacijas: „Negydomas prostatitas gali sukelti įvairių komplikacijų, įskaitant impotenciją, šlapinimosi sutrikimus, pakenkti spermatozoidų kokybei ir judrumui, dėl ko gali išsivystyti nevaisingumas.

Be to, jaučiamas diskomfortas ar skausmas šlapinimosi metu gali sukelti psichologinį stresą ir pabloginti bendrą gyvenimo kokybę, įskaitant ir lytinius santykius“, – teigia gyd. urologas doc. dr. A. J. Matjošaitis.

Veiksniai, didinantys prostatito riziką

Prostatito simptomai dažnai paūmėja dėl įvairių veiksnių, tokių kaip šaltis, peršalimas, sėslus gyvenimo būdas ar metų laikų kaita.

Staigūs temperatūrų pokyčiai organizmui kelia stresą, susilpnina imunitetą ir padidina prostatito simptomų paūmėjimo tikimybę.

„Visgi yra kur kas daugiau veiksnių, galinčių prisidėti prie prostatito atsiradimo. Tai yra ir nesaugūs lytiniai santykiai (ypač su asmeniu, užsikrėtusiu lytiniu keliu plintančiomis ligomis), alkoholio vartojimas (alkoholis silpnina imuninę sistemą, skatinti dehidrataciją, dėl ko šlapimo sistema nebegali tinkamai pašalinti toksinų ir atliekų).

Taip pat ilgas sėdėjimas (padidintas spaudimas prostatos sričiai) ir stresas. Įtakos gali turėti ir gretutinės ligos, kaip diabetas, nesubalansuota mityba, t.y. perteklinis riebalų, perdirbtų maisto produktų, cukraus vartojimas“, aiškina medikas.

Svarbiausia – laiku diagnozuoti

Norint išvengti prostatito, svarbu rūpintis savo gyvenimo būdu. Tai apima sveiką mitybą, reguliarų fizinį aktyvumą, streso valdymą ir saugius lytinius santykius. Be to, svarbu reguliariai tikrinti šlapimo takus ir prostatą, ypač jei pasireiškia simptomai, tokie kaip skausmingas šlapinimasis arba kirkšnies skausmas.

Kaip sako gyd. urologas doc. dr. A. J. Matjošaitis, prostatitas yra rimta vyrų sveikatos problema ir dažnu atveju – uždelsta.

Tik laiku diagnozavus ir pradėjus gydymą, galima pasiekti gerų rezultatų, o laikantis rekomendacijų, prostatitas ne tik, kad nesukels didelių problemų, bet ir galės būti efektyviai kontroliuojamas.