inkstų akmenligėInkstų akmenligė – tai liga, kurios metu inkstų taurelėse, geldelėse susidaro akmenų. Jie gali būti kelių rūšių – oksalatai, šlapimo rūgšties, infekciniai, fosfatiniai ir keletas retesnių formų.

Tai gana dažna, ypač paplitusi išsivysčiusiose šalyse, liga. Vyrai inkstų akmenlige serga dažniau. Paprastai akmenligė išryškėja 30-60-tais gyvenimo metais. Akmenų inkstuose gali būti tik vienoje pusėje ar abipus. Pagrindiniai simptomai yra dieglys šone, kraujas šlapime, dažnas šlapinimasis, skausmas šlapinantis, skausmas, plintantis įstrižai kirkšnimi.

Inkstų akmenligės atsiradimo priežastys labai įvairios - mažas skysčių vartojimas, tam tikri maisto produktai arba uždegimai. Inkstai reguliuoja organizmo medžiagų pusiausvyrą ir jiems nespėjant pašalinti tam tikrų medžiagų pertekliaus jos gali sudaryti akmenis.

Kalcio perteklius gali susidaryti dėl sutrikusios inkstų veiklos, per intensyviai iš žarnyno pasisavinamo kalcio, taip pat dėl sutrikusių hormoninių liaukų veiklos, kai kauluose esantį kalcį eikvoja pats organizmas. Esant kalcio pertekliui jis gali jungtis su oksalatais ir prasideda formuotis akmenys.

Uratiniai akmenys susidaro dėl medžiagos apykaitos sutrikimų, kai labai padidėja šlapimo rūgšties koncentracija kraujyje ir šlapime. Akmenys susidaro iš šlapimo rūgšties kristalų.

Kaip pasireiškia inkstų akmenligė?

Kol akmuo yra inkste, jokių simptomų nėra jaučiama. Akmeniui pajudėjus iš inksto ir pradėjus šlapimtakiu leistis žemyn pradedamas jausti skausmas, maudimas šone, gali pasirodyti kraujas šlapime, dažnas ir skausmingas šlapinimasis, skausmas, plintantis įstrižai kirkšnimi. Jei akmuo užkemša šlapimtakį, atsiranda ūmus skausmas, dažnai lydymas pykinimo.

Dar vienas būdingas inkstų akmenligės simptomas, kai žmogus neranda sau vietos, kūno padėties, kad neskaudėtų.

Kaip gydoma inkstų akmenligė?

Inkstų akmenligei diagnozuoti yra atliekami rentgenologiniai tyrimai: apžvalginė urograma, ultragarsinis tyrimas, intraveninė urograma su kontrastine medžiaga. Gali būti atliekama ir kompiuterinė tomografija, jei yra poreikis.

Inkstų akmenligės gydymas gali būti konservatyvus arba operacinis. Labai dažnai, ypač esant nedideliam akmeniui, yra skiriami jį tirpdantys medikamentai ir tikimasi savaiminio jo pasišalinimo. Operacinis gydymas taikomas tik 10–20 procentų visų akmenligės atvejų.

Liga yra pasikartojanti, todėl atsakingai reikėtų  laikytis gydytojų rekomendacijų, padedančių sumažinti akmenų pakartotino susiformavimo tikimybę. Taip pat rekomenduojama kartą metuose atlikti ultragarsinį tyrimą, kad kuo anksčiau būtų pastebėti pradėję formuotis akmenys.

BIOFIRST klinikoje dirba profesionalūs urologai, kurie pakonsultuos dėl inkstų akmenligės, paskirs tinkamą profilaktiką ar nukreips tolesniam gydymui.


Gydytojų urologų sąrašą rasite čia.


Kitos klinikoje atliekamos paslaugos:

Inkstų funkcijos tyrimų programa

Ultragarsiniai tyrimai 

Varpos pasaitėlio plastika

 

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/binika/domains/bioklinika.lt/public_html/wp-content/themes/bioklinika/single-ligos.php on line 23