Kalbėti apie intymias sveikatos bėdas sudėtinga kiekvienai moteriai, tačiau statistika rodo, jog net dvi iš trijų moterų vargina šlapinimosi sutrikimai, o makšties sausumu skundžiasi ne tik vyresnio amžiaus, bet ir vis jaunesnės pacientės. Kol problemos pasižymi nedideliais simptomais, dažnai jos yra ignoruojamos, tačiau žinomos Lietuvos moterys ragina nebijoti ir drąsiai kreiptis į gydytojus, ieškant pagalbos.

Daugelis moterų kenčia nuo įvairiausių intymių sveikatos sutrikimų, net nesusimąstydamos, jog daugelis jų gali būti lengvai išsprendžiami šiuolaikine medicina. Šiandien TV8 televizijos laidoje „Sveikatos medis“ žinomos Lietuvos moterys – dainininkė Anžela Adamovič-Gečienė, laidų vedėja Renata Šakalytė-Jakovleva ir „TV Pagalbos“ žurnalistė Gerda Žemaitė sutiko pasidalinti ne tik savo patirtimi, bet ir paraginti kitas moteris nebijoti, neignoruoti turimų problemų ir drąsiai laiku kreiptis į gydytojus pagalbos. Viena tokių problemų, apie kurią moterys yra linkusios nutylėti, tai šlapimo nelaikymas. Statistika rodo, jog Lietuvoje šis sutrikimas vargina net 250 tūkst. žmonių. Moterų tarpe tai nebėra tik vyresniame amžiuje pasireiškianti bėda. Ją nulempti gali raumenų, nervų sistemos ir dubens diafragmos pažeidimai, kuriuos sukelia nėštumas, gimdymo traumos, operacijos, sunkus fizinis ir aktyvus sportas.

Dainininkė, vaikiškų rūbų dizainerė ir dviejų metų sūnelio Žako mama Anžela Adamovič-Gečienė kaip niekad atvirai pasakoja, jog būtent nėštumo laikotarpiu jai teko susidurti su tokia diskomfortą keliančia problema. „Kuomet laukiausi sūnaus, su vyru juokėmės, kad man per dieną apatinius reikia keisti dažniau nei kokią suknelę ar kelnes. Žinoma, jog buvo diskomfortas, mat stipriai nusičiaudėjus neatlaikydavo mano šlapimo pūslė“, – laidoje atviravo Anžela.

Apie moteriškąsias bėdas laidoje prabilo ir kasdien daugelio žmonių rūpesčius sprendžianti TV3 televizijos laidų vedėja Renata Šakalytė-Jakovleva. Nors pati moteris pasakoja asmeniškai nesusidūrusi su intymiomis problemomis, tačiau pažįstamųjų rate – tai nėra naujiena. „Nors pati šių bėdų neturiu, tačiau savo pažįstamų tarpe turiu bičiulę, kuriai šlapimo nelaikymas – nesvetima bėda. Ypač po gimdymo tai pastiprėjo, paūmėjo ir išlenda tokiose paprastose gyvenimiškose situacijose, kaip stipriau pasijuokus ar pašokinėjus ant batuto. Kartą ji yra net sakiusi, kad jaučia, kaip teka šlapimas, bet negali nieko padaryti, tarsi neklauso raumenys, neklauso tas aparatas, kuris turėtų sustabdyti šlapimo tekėjimą. Tačiau žmogus, kuris ieško pagalbos ir kuris nori sau padėti, niekada neturėtų jausti gėdos. Manau, jog gėdinga yra tada, kai mes bandom apsimesti, kad neturim problemų ir niekada su jomis nesusiduriame“, – laidoje pasakojo Renata Šakalytė-Jakovleva.

„Šlapimo nelaikymas yra žymiai aktualesnė problema, nei galvotume. Kas penkta 30-metė turi šią problemą. Kuomet moteris pasiekia 50-ies metų ribą, jau gali kas antra ar trečia moteris susidurti su šlapimo nelaikymu, o vyresnio amžiaus moterys, ypatingai po 75-erių, šią problemą turi net 70-80 proc. populiacijos“, – teigė klinikos „Biofirst“ gydytoja akušerė-ginekologė Asta Valytė. Gydytojai ragina būtent atkreipti dėmesį į tuos pirmus simptomus, kuomet nusičiaudėjus, nusikosėjus, fizinio krūvio metu šokinėjant, sportuojant, darant aerobikos pratimus, atsiranda nevalingas nedidelis šlapimo ištekėjimas. Pastebėjus tokius požymius verta apsilankyti ginekologo kabinete ir imti ieškoti būdų šiai problemai spręsti. „Jaunų moterų ir vyresnio amžiau moterų priežastys gali būti skirtingos: jeigu jaunoms moterims daugiau susiję su nėštumais, gimdymais, pogimdyviniu periodu, tai vyresnio amžiaus moterims jau aktualiau kitos problemos – tai menopauzė, su menopauze susiję hormonų deficitai. Sumažėjus estrogenų kiekiui, kuomet plonėja makšties, šlapimo takų gleivinė, slenka lytiniai organai, sumažėja kolageno kiekis ir didėja procentas šlapimą nelaikančių moterų“, – statistika dalijosi gyd. A.Valytė. Pasak gydytojų, šlapimo nelaikymo gydymas turėtų būti kompleksinis ir prasidėti nuo elgesio terapijos – Kėgelio pratimų dubens dugno raumenų stiprinimui. Juos gydytojai pataria daryti reguliariai kiekvieną dieną, tačiau medicinai sparčiais žingsniais žengiant į priekį, atsiranda ir modernių būdų, padedančių spręsti šias moteriškąsias problemas. „Pasaulyje labai sparčiai išpopuliarėjusios lazerinės ginekologijos procedūros. „Erbium“ lazeriu, specialiu antgaliu įvestu į makštį, tam tikro dažnio impulsai veikia makšties audinius. Po lazerinės terapijos kolageno skaidulos trečdaliu sutrumpėja, jos tampa storesnės, gaunasi toks savotiškas „liftingo“ efektas. Tam tikrais režimais, taikant iššovimą į šiek tiek kitą gylį, paskatinamas naujų kraujagyslių formavimasis, tuo būdu pagerėja kraujotaka, mikrocirkuliacija, deguonies patekimas į audinius, pagerėja ląstelių energetika. Lazerinės procedūros metu mes sustangrinam audinius, santykinai susiaurėja makštis, o dėl standesnių, elastingesnių audinių, pagerėja lytinio gyvenimo kokybė, malonumo efektas, pagerėja kraujotaka audiniuose“, – pasakojo gyd. A.Valytė.

Kita dažna moteris varginanti problema – makšties išsausėjimas, sukeliantis diskomfortą, deginimo jausmą ir net skausmą lytinių santykių metu. Pasak gydytojų, makšties sausumas atsiranda dėl hormonų pusiausvyros pokyčių moters organizme. „TV pagalbos“ žurnalistė Gerda Žemaitė atvirauja, jog intymus gyvenimas be galo svarbus bet kurios poros santykiuose ir dažnai moterys yra linkusios kaltinti save. „Labai dažnai moterys dėl atsiradusių problemų prisiima lyg ir kaltę sau, nors jokios kaltės dėl to jausti nereikėtų. Fiziologiškai taip būna, atsiranda įvairiausios problemos, kuomet organizmas sustreikuoja, tačiau galima ieškoti problemos sprendimo būdo. Nuoširdžiai net noriu paraginti visas moteris būti drąsesnėmis, nes kiekviena problema yra išsprendžiama, užtenka tik nueiti pas specialistą ir jūsų gyvenimo kokybė tikrai pagerės“, – ragino G.Žemaitė.

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/vardai/naujiena/lietuva/intymios-sveikatos-bedos-ne-tabu-zinomos-moterys-atvirai-pasidalijo-savo-patirtimis-1050-1382972?copied

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu