Kaune įsikūrusios pažangios medicinos ir estetikos klinikos BIOFIRST gydytoja gastroenterologė Rasa Makarevičienė sako, kad pankreatitas – sudėtinga ir neprognozuojama liga, galinti baigtis net mirtimi. Esant ūminiam kasos uždegimui, pacientas paprastai gydomas stacionare, chirurgijos skyriuje, tačiau kiekvienas atvejis individualus. Pacientas nuolat stebimas, jam dažnai atliekami tyrimai ir vertinama jų dinamika - C-reaktyvinis baltymo, kasos ir kepenų fermentų bei makroelementų pokyčiai kraujyje, atliekamas pilvo ultragarsinis tyrimas, kompiuterinė tomografija, vertinama širdies, inkstų funkcija. 

Jeigu priepuolio ištiktas žmogus gana greitai kreipiasi į medikus ir ligos eiga nėra labai agresyvi, gali pagelbėti ir lengvesnis gydymas: lašinami skysčiai –elektrolitų, fiziologinis, gliukozės tirpalai, taikoma bado dieta, skiriami rūgščių gamybą slopinantys,  skausmą malšinantys vaistai ir kartais tokio gydymo pakanka. Kai kuriais atvejais liga stipriai progresuoja ir gali įvykti įvairios komplikacijos – prasidėti kasos nekrozė (audinio irimas), infekcija (organas supūliuoja), prasideda karščiavimas – tuomet būtina skirti antibiotikus. Ligai prislopus kartais tenka ir operuoti, nes po ūminio pankreatito gali tekti pašalinti susiformavusias cistas arba pseudocistas, suirusius audinius.  

Kaip teigia R. Makarevičienė, nematant paciento ir jo tyrimo rezultatų, vienareikšmiškai sunku komentuoti, koks gydymas turėtų būti taikomas. Neabejotinai ūmus kasos uždegimas pats savaime nepraeina ir turi būti gydomas, tačiau, pasak gydytojos, tikrai ne visada prireikia antibiotikų. Ilgametėje gastroenterologės praktikoje yra buvę visokių atvejų: vieniems pacientams užtenka palašinti skysčių, skirti skrandžio rūgščių išskyrimą slopinančius bei skausmą malšinančius vaistus ir net neprireikia stacionarinio gydymo, o kitiems tenka ir mėnesį išgulėti ligoninėje, balansuojant tarp mirties ir gyvenimo. Kartais net tą pačią dieną būklė keičiasi – į vieną ar kitą pusę. Būna, atvykus pacientui dar neatrodo, kad ligos eiga bus sunki, bet staiga pablogėja. Kartais sunkesnės būklės pacientas sveiksta arba kritinė būklė užsitęsia. 

Pasak gydytojos, kasa – ypatingas organas, kartais sureaguoja į tam tikrą produktų derinį ir kyla jos uždegimas, tačiau dažniausiai šią ligą išprovokuoja alkoholio vartojimas ir gausus, riebus, sunkiai virškinamas maistas.   Neretai tulžies pūslės ar latakų akmenligės priepuolis komplikuojasi ūmiu kasos uždegimu.

Laikraštis "Alio, Raseiniai", 2021 m. balandžio 8 d., Nr. 14. Parengė: Kristina Bendžiūtė

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu