Šiandieninis gyvenimo tempas, greito maisto kultūra, vaistų vartojimas bei nuolatinis stresas – vis dar opi problema Lietuvoje. Daugeliu atveju, skrandžio ar žarnyno ligos būtų laiku nustatytos ankstyvoje stadijoje, jeigu kiekvienas kartą per metus profilaktiškai pasitikrintų sveikatą. Tačiau vien mintis apie endoskopinį tyrimą atbaido daugelį pacientų. Apie tai, kam reikalingi endoskopiniai tyrimai ir kaip išvengti nemalonių pojūčių jų metu, kalbamės su Kaune įsikūrusios „Biofirst“ klinikos gydytojais.

kolonoskopija, kolonoskopiniai tyrimaiKodėl reikia tirtis skrandį ir žarnyną, net jei jaučiamės neblogai?

Diskomfortas duobutėje, nevirškinimo jausmas, pykinimas ar rėmens griaužimas – vieni dažniausių nusiskundimų, kuriuos siejame su netinkamu maisto pasirinkimu. Deja, anot „Biofirst“ klinikos gyd. gastroenterologės Elžbietos Trapenskės, panašūs simptomai ne visada reiškia trumpalaikį sunegalavimą: „Esama įvairių simptomų, liudijančių apie viršutinio virškinamojo trakto patologiją – skausmingumas, pykinimas, nevirškinimo jausmas, rėmens griaužimas, ankstyvas sotumo jausmas, skausmingas rijimas, kąsnio jausmas gerklėje ir t.t. Ignoruojant ar nesureikšminant minėtų simptomų, laiku nesikreipiant į gydytoją, galimos įvairios ligos komplikacijos, su kuriomis susiduria jau stacionaro gydytojai: kraujavimas iš opų, jų ,,prakiurimas“, virškinamojo trakto susiaurėjimas, onkologinis procesas ir kiti. Stemplės uždegimo, gastroezofaginio refliukso, opaligės ir panašias viršutinio virškinamojo trakto dalies ligas, gastroenterologai sprendžia gana sėkmingai. Tačiau gyd. gastroenterologė Rasa Makarevičienė pažymi, kad ypač klastinga ir sunki patologija skrandyje – vėžys: „Taip yra todėl, kad tik apie 6% onkologinių pacientų, pradinėse ligos stadijose jaučia aliarmo simptomus. Tai mažakraujystė, rijimo sutrikimai ar vėmimas krauju. Deja, žarnyno vėžys (užimantis antrąją vietą tarp vėžinių susirgimų apskritai) irgi neretai spėja metastazuoti dar prieš diagnozės nustatymą. Todėl tiek gastroskopiją (skrandžio endoskopiją), tiek kolonoskopiją (žarnyno endoskopiją) yra pravartu atlikti ir profilaktiniais tikslais.”.

Ar galima išvengti nemalonių pojūčių, endoskopinių tyrimų metu?

Nors daugeliui vien mintis apie skrandžio ir/ar žarnyno tyrimą endoskopu, kelia šiurpą, gyd. E. Trapenskė teigia, kad bijoti nebėra ko: „„Biofirst” klinika yra viena iš nedaugelio vietų, kur tiek gastroskopiją, tiek kolonoskopiją galima atlikti su nejautra. Ši praktika jau senai ir sėkmingai taikoma visame pasaulyje. Taikant intraveninę nejautrą, nemalonūs pojūčiai išnyksta – pacientas trumpam užmigdomas, po tyrimo yra išbudinamas gan greitai.”. Anot gyd. R. Makarevičienės, tyrimo trukmę nulemia ir medicininės įrangos parametrai: “Kadangi “Biofirst” klinikoje dirbame su itin patikima Japoniška video-sistema “Olympus Evis Exera III“ – diagnostika ir visa darbo eiga vyksta greičiau ir sklandžiau. Pvz.: gastroskopija gali užtrukti vos 3-6 minutes, priklausomai nuo diagnostinių manipuliacijų poreikio. Ekrane matomas itin ryškus vaizdas, leidžia aptikti net labai ankstyvas onkologinių susirgimų užuomazgas. Todėl net jeigu skrandžio ir/ar žarnyno tyrimas ir yra nemalonus (nors neskausmingas), jis netrunka labai ilgai. Tikrai ne visi pacientai pageidauja nejautros, nors jos bijoti neverta.“.

Nosies, nosiaryklės bei gerklaryklės tyrimas endoskopu – pažangiausia diagnostika

Nors endoskopinius tyrimus yra įprasta sieti su epigastriumo problemomis, vaizdinės diagnostikos priemonės pasitarnauja ir LOR pacientų apžiūrai. Anot med. mokslų daktaro, gydytojo-otorinolaringologo Vykinto Liutkevičiaus, endoskopiją galima pasitelkti diagnozuojant tiek ūmines tiek lėtines nosies, nosiaryklės, burnaryklės, gerklaryklės ir gerklų ligas, kurios negydomos gali turėti rimtų pasekmių: „Negydant lėtinės slogos ar lėtinio rinosinusito galimas uoslės praradimas, akiduobės ląstelyno uždegimas ar pūlinys, galvos smegenų dangalų uždegimas ar galvos smegenų pūlinys. Negydomos lėtinės nosiaryklės ir gerklės gleivinės uždegimas gali progresuoti iki piktybinio naviko atsiradimo, kurio gydymas gali ženkliai pabloginti paciento gyvenimo kokybę. Todėl pas otorinolringologą svarbu lankytis profilaktiškai, bent kartą metuose. Ypač tiems, kurie serga lėtinėmis ausų nosies ir gerklės ligomis, dirbantiems kenksmingose sąlygose, ikimokyklinio amžiaus vaikams. Intensyviai balsą naudojantiems pacientams bei rūkantiems didesnė rizika susirgti lėtinėmis gerklų ligomis bei gerklų vėžiu. Tokie pacientai gali skųstis svetimkūnio ar pastovaus kąsnio pojūčiu ryklėje ar gerklėje, išliekančiu balso prikimimu, sutrikusiu rijimu ar net dusuliu. Didžiausias “Olympus Evis Exera III“ sistemos pranašumas – galimybė anksti diagnozuoti vėžinius ir ikivėžinius pakitimus gleivinėse. Endoskopinio tyrimo bijoti neverta, nes jo metu nėra patiriamas didelis diskomfortas; vietinė gleivinės nejautra – nebūtina. Tyrimo metu perteikiamus vaizdus pacientas gali stebėti monitoriuje, klausytis gydytojo pateikiamų paaiškinimų.“

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu