Siekiant kuo aukštesnės nėščiosios ir vaisiaus priežiūros kokybės, akušerijos-ginekologijos srityje pažangios technologijos yra neatsiejama dalis. Šių dienų inovacijos ultragarso tyrimuose leidžia tiksliau stebėti vaisiaus vystymąsi ir ankstyvuoju periodu nustatyti galimus sutrikimus. Modernios diagnostikos priemonių dėka akušeriai-ginekologai gali diagnozuoti vaisiaus sveikatos problemas bei laiku informuoti būsimus tėvus apie galimas grėsmes.

Vienas pažangiausių būdų – 3D/4D echoskopija. Tai yra spalviniai ir erdviniai vaisiaus vaizdai, iš kurių galima apžiūrėti veido bruožus, judesius, diagnozuoti vaisiaus vystymosi sutrikimus (pvz., lūpos defektas, pirštų skaičiaus pokyčius, stuburo vientisumo defektus ir t.t.) bei pamatyti dar negimusį vaikelį.

Nėštumo priežiūros eiga

Pagrindinis tikslas, kodėl privaloma reguliariai lankytis pas akušerį-ginekologą, – užtikrinti motinos ir vaisiaus gerovę bei iš anksto nuspėti galimas sveikatos problemas. Lietuvoje tokią medicininę priežiūrą vykdo šeimos gydytojai, akušerės ir gydytojas akušeris-ginekologas pagal Sveikatos Apsaugos Ministerijos nustatytą tvarką.

Nepaisant nustatytų planų, kiekvienos moters nėštumas yra unikalus, todėl priežiūra ar gydymas skiriami individualiai, atsižvelgiant į moters ir/ ar vaisiaus sveikatos būklę.

Pasak „Biofirst“ akušerės-ginekologės Živilės Kiškienės, viso nėštumo metu yra vykdomi periodiniai laboratoriniai tyrimai, kurių rezultatai aptariami kiekvieno vizito metu. Gydytoja pasidžiaugė, kad šiais laikais nėščiosios itin aktyviai domisi nėštumo metu vykstančiais procesais, tyrimų rezultatais, galimomis akušerinėmis patologijomis bei drąsiai komunikuoja su nėštumą prižiūrinčiais specialistais.

Nėščiųjų ultragarsiniai tyrimai

Vienas iš svarbiausių tyrimų gydytojo darbo metu – nėščiųjų ultragarsiniai tyrimai, kurie leidžia tirti vaisiaus būklę. Šiuo metu Lietuvoje privalomi du ultragarsiniai tyrimai: pirmojo ir antrojo nėštumo trimestro metu.

Pirmojo nėštumo trimestro ultragarsinis tyrimas vykdomas 11–13 (+ 6 d.) savaitėmis, nustatant vaisiaus (-ių) skaičių ir nėštumo trukmę. Šiuo laikotarpiu jau galima nustatyti vaisiaus vystymosi anomalijas bei įtarti tokius genetinius sindromus, kaip Dauno, Edvardso, Patau. Esant tokiems įtarimams, atliekami papildomi tyrimai, konsultuojamasi su gydytoju perinatologu ar genetikos specialistu. Kokybiškam ultragarsiniam tyrimui atlikti labai svarbi ne tik gydytojo specialisto patirtis, bet ir tinkamas ultragarsinis aparatas, užtikrinantis saugų bei kokybišką tyrimą.

Antrasis ultragarsinis tyrimas atliekamas 18–20 (+6 d.) nėštumo savaitėmis. Jis skirtas tiksliau įvertinti vaisiaus sveikatą, diagnozuoti vidaus organų patologijas (inkstų, širdies, galvos smegenų ir t.t), placentos vietą, vaisiaus vandenų kiekį, gimdos ir kiaušidžių darinius, gimdos kaklelio ilgį (jei yra persileidimo ar priešlaikinio gimdymo rizika). Šio tyrimo metu diagnozuojama dauguma pakitimų, turinčių įtakos tolimesniam nėštumo priežiūros planui, t.y. ultragarsinių tyrimų periodiškumui, gimdymo plano sudarymui ir, žinoma, vaisiaus sveikatai.

Trečiojo nėštumo trimestro metu ultragarsinis tyrimas atliekamas 32–34 savaitę gydytojo akušerio-ginekologo sprendimu. Tuo metu atliekamas tyrimas leidžia nustatyti vaisiaus padėtį, prognozuoti svorį bei įtarti tokius pakitimus, kaip: vaisiaus augimo sulėtėjimą arba esant nėščiųjų (gestaciniam) diabetui - per intensyvų augimą, taip pat vaisiaus vandenų kiekį, jo pokyčius, stebėti ankstesnių ultragarsinio tyrimo pakitimų dinamiką, vertinti gimdos kaklelio ilgį (įtariant priešlaikinį gimdymą), tikslinti placentos padėti ir t.t.

Šiuo periodu gali būti atliekamas ir doplerometrijos (ultragarsinis) tyrimas, kurio metu tikrinama vaisiaus, placentos ir gimdos kraujotaka. Tyrimo tikslas – vaisiaus būklės ir placentos funkcijos įvertinimas. Doplerometrijos tyrimo esmė – įvertinti kraujagyslių kraujo tėkmės spektro kreivę, kuri analizuojama, naudojant specialius indeksus.

Tyrimas atliekamas ir interpretuojamas tik tam tikrų akušerinių situacijų metu, tokių kaip vaisiaus augimo sulėtėjimas, arterinė nėščiųjų ar iki nėštumo buvusi hipertenzija vaisiaus vandenų pokyčių metu ir tada, jeigu moteris pastebi stipriai sumažėjusį vaisiaus judesių skaičių. Kuo tikslesniam tyrimui reikalingas ypač kokybiškas ultragarsinis aparatais, kuris gydytojui leistų diagnozuoti galimus pakitimus ir nustatyti vaisiaus būklės pokyčius.

Gydytojos Ž. Kiškienės teigimu, ultragarsinės patikros yra viena įdomiausių, tačiau ir didžiausią atsakomybę atnešančių patirčių. Kiekvienas akušerio-ginekologo atliekamas ultragarsinis tyrimas turi konkretų tikslą, bet tuo pačiu suteikia ir neišdildomas emocijas būsimai mamai, o gydytojui būtiną informaciją apie vaisiaus sveikatą.

Tam, kad nėštumas būtų kuo sklandesnis, gydytoja drąsina pacientes kreiptis į nėštumą prižiūrintį specialistą ir išsakyti neraminančius klausimus: „Ypač svarbu, kad pacientė pasitikėtų specialistu, o uždarius kabineto duris nebekiltų abejonių ar neatsakytų klausimų“.

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu