BIOFIRST klinikos akušerė ginekologė, medicinos mokslų daktarė Lina Mockevičienė paaiškina, kad policistinių kiaušidžių sindromo sveikatos sutrikimas pasižymi tuo, kad kiaušidėse esantys folikulai plečiasi, bręsta, tačiau nesusidaro pagrindinis dominuojantis folikulas, o viduryje menstruacinio ciklo jis neišsiveržia, ovuliacija nevyksta ir vietoje folikulo nesusidaro geltonkūnis.

Policistinių kiaušidžių sindromo simptomai

Oficialūs sveikatos duomenys rodo, kad maždaug kas dešimta reprodukcinio amžiaus moteris yra susidūrusi su policistinių kiaušidžių sindromo keliamomis pasekmėmis. Nepaisant to, kad ankstyva diagnostika duoda gerų rezultatų sėkmingam gydymui, daugiau nei pusė sergančių moterų susiduria su skaudžia komplikacija – nevaisingumu. Policistinių kiaušidžių sindromas pasireiškia, kai moters kūne sutrinka lytinių hormonų pusiausvyra. Vyriškų hormonų perteklius yra pagrindinis sutrikimo požymis, o tipiški sindromo požymiai yra retos arba visiškai išnykusios menstruacijos, padidėjęs kūno plaukuotumas ir echoskopiškai pastebimi policistinių kiaušidžių pokyčiai. Galimi ligos simptomai apima nereguliarius ciklus, amenorėją (menstruacijų nebuvimą), oligomenorėją, padidėjusį svorį, spuogus, padidėjusį plaukų kiekį ant veido ar viso kūno bei kai kuriais atvejais - plaukų slinkimą.

Šis sindromas yra dažniausia reprodukcinio amžiaus moterų endokrininė liga ir dažniausia anovuliacinio nevaisingumo priežastis. Policistinių kiaušidžių sindromas diagnozuojamas 6-15% reprodukcinio amžiaus moterų visame pasaulyje. "Manoma, kad policistinių kiaušidžių sindromo priežastys yra genetinės, pagrindinis šio sindromo aspektas - insulino rezistencija, kuri nustatoma daugumai moterų, sergančių lėtiniu anovuliacijos sindromu. Susirgimas ypač ryškiai pasireiškia nutukusioms moterims," - sako ginekologė. Insulino rezistencija sukelia hiperinsulinemiją, o insulinas, veikdamas atitinkamus receptorius kiaušidėse, skatina androgenų (vyriškų hormonų) gamybą. "Jauną moterį reikia informuoti apie šį sutrikimą, sveikatos riziką, gydymo būtinybę ir trukmę. Lėtinio anovuliacijos sindromo gydymo būdai priklauso nuo klinikinių simptomų, priežasties, paciento pageidavimų, lytinio gyvenimo ir reprodukcinių planų. Svorio metimo programos, dieta ir fizinis aktyvumas gali turėti teigiamą poveikį moterims, sergančioms šiuo sutrikimu. Tokie kasdienio gyvenimo pakitimai turėtų būti rekomenduojami visoms antsvorį turinčioms sindromu sergančioms moterims," - sako L. Mockevičienė.

Nuo ko pradėti, jei įtariamas policistinių kiaušidžių sindromas?

Pastebėjus sindromui būdingus simptomus, pradžioje yra svarbu patvirtinti šios būklės diagnozę. Kai diagnozė patvirtinama, svarbu sutikti su specialisto nustatytu gydymo planu, reguliariai lankytis pas ginekologą ar endokrinologą ir stebėti savo sveikatos būklę. Gydytojos teigimu, jei įtariamas policistinių kiaušidžių sindromas, diagnozei nustatyti tikslinga atlikti laisvo testosterono, laisvų androgenų indekso (LAI) = LH (liuteinizuojančio hormono) / FSH (folikulus stimuliuojančio hormono), bioaktyvaus testosterono kiekio tyrimus ir kiaušidžių echoskopiją.
Policistinių kiaušidžių sindromą reikėtų atskirti nuo kitų ligų, kurios gali sukelti panašius simptomus, todėl gali būti reikalinga atlikti prolaktino, 17-OHP (17-hidroksiprogesterono), DHEAS (dehidroepiandrosterono sulfato) tyrimus.
"Nepaisant to, nereikėtų tikėtis, kad atsisakius rekomenduoto gydymo organizmas pats susidoros su hormonų disbalansu. Tiesa yra ta, kad negalima visiškai išgydyti policistinių kiaušidžių sindromo – galima tik kontroliuoti jo simptomus. Todėl yra tikėtina, kad būtina naudoti kombinuotus kontraceptikus iki nėštumo pradžios arba menopauzės, ” - aiškina medicinos mokslų daktarė.

Policistinių kiaušidžių sindromo komplikacijos ir gydymas

Ginekologė pabrėžia, kad policistinių kiaušidžių sindromą svarbu diagnozuoti kuo anksčiau ir efektyviai gydyti. Paklausta apie galimas problemas, jei sutrikimas nėra gydomas, gydytoja įspėja, kad didelė dalis moterų dėl to gali patirti nevaisingumą.

Viena iš rimčiausių policistinių kiaušidžių sindromo komplikacijų yra nevaisingumas, kuris paveikia daugiau nei 50 proc. sergančių moterų. Taip pat padidėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika dėl dažniau pasitaikančios arterinės hipertenzijos, dislipidemijos ir diabeto. Be to, kyla didesnė gimdos gleivinės ir kiaušidžių vėžio rizika. Policistinių kiaušidžių sindromas nėštumo metu didina persileidimų, gestacinio diabeto, hipertenzinių sutrikimų, priešlaikinio gimdymo rizikas. Esant mėnesinių ciklo sutrikimui ir hiperandrogenizmui, pirmo pasirinkimo vaistais ginekologė nurodo kombinuotas kontraceptines tabletes – pirmenybė teikiama natūraliems estrogenams ir mažos dozės EE2 (estradiolio) preparatams. Esant insulino rezistencijai, kartu skiriamas metforminas, kuris pagerina insulino jautrumą kepenyse ir periferiniuose audiniuose, pagerina gliukozės toleravimą, reguliuoja menstruacijų ciklą, atkuria ovuliaciją. Svarbu atsiminti ir ankščiau rekomenduotas gyvenimo būdo pokyčio rekomendacijas. Tuo pačiu, kai gyvenimo būdo pokyčiai neduoda pageidaujamų rezultatų, kartu su kombinuotomis kontraceptinėmis tabletėmis yra skiriamas metforminas. Taip pat gali būti skiriamas inozitolis, kuris padeda atkurti ovuliacijos ciklus, didina vaisingumą, reguliuoja hormonų lygį.

"Gydant moteris, sergančias policistinių kiaušidžių sindromu, svarbu tiek gyvenimo būdo pokyčiai, tiek medikamentinė terapija. Gydymas parenkamas individualiai, nes kiekvienas atvejis yra unikalus ir labai individualus kiekvienai atskirai paimtai moteriai. Policistinių kiaušidžių sindromo gydymo tikslai yra mažinti vyriškų hormonų perteklių ir didinti insulino jautrumą, "- teigia L. Mockevičienė.

„Policistinių kiaušidžių sindromas yra dažna ir rimta moterų sveikatos problema, kuri gali sukelti nevaisingumą ir kitas komplikacijas, tačiau laiku diagnozuojama ir tinkamai gydoma, suteikia galimybę kontroliuoti simptomus ir išlaikyti geresnę sveikatos būklę. Svarbiausias kiekvienos moters uždavinys - klausytis savo kūno signalų ir nereaguoti į jas abejingai. Mūsų, medikų, uždavinys - suteikti profesionalią pagalbą ir būti šalia pacientų, kad kiekvienas etapas nuo diagnozavimo iki gydymo būtų sklandus ir suprantamas. Įtraukdami gyvenimo būdo pokyčius ir tinkamą medikamentinę terapiją, kiekvieną dieną galime dirbti siekdami geresnės sveikatos ir kokybiškesnio gyvenimo visoms moterims, susiduriančioms su policistinių kiaušidžių sindromu“ – užbaigė gydytoja akušerė-ginekologė, medicinos mokslų daktarė Lina Mockevičienė.


Akušerių-ginekologų gydytojų sąrašą rasite čia.

Klinikoje atliekamos paslaugos:

PRP injekcijos (ginekologinėms būklėms)

Lazerinė ginekologija

Genetinių tyrimų programa nėščiosioms

 

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu