Grybelinė nagų infekcija yra labiausiai paplitusi ir lengvai užkrečiama nagų liga, kurią „parsinešti“ galime iš pirties, baseino, apsiautų kito žmogaus batų. Kuo liga labiau išplitusi, tuo sudėtingiau ir ilgiau trunka gydymas. Apie tai, kaip šią infekciją pažaboti, pasakoja Kaune įsikūrusios „Biofirst“ klinikos dermatovenerologė Justina Ūsienė.

Kas sukelia grybelinę nagų infekciją? 

Grybeliai pažeidžiantys nagus dažniausiai priklauso trims grupėms. Dermatofitai – tai dirvožemyje randama grybelių rūšis, mieliniai grybeliai gyvena ant mūsų odos ir gleivinių, o pelėsiniai grybeliai dažnai sutinkami patalpose. Visoms grybelio rūšims patekti į nagą reikia tinkamų sąlygų – nago apsauginio barjero pažeidimo pvz.: traumavimo, nutrynimo, blogai atliktų procedūrų ar prastos kraujotakos, imuninės sistemos susilpnėjimo, buvusių nušalimų ar pan. Grybeliams daugintis ir plisti padeda drėgmė bei šiluma. Kadangi tokia aplinka yra ir mūsų avalynėje – svarbu ją reguliariai dezinfekuoti, stengtis avėti atvirą, „kvėpuojantį“ apavą. Taip pat reiktų vengti vaikščioti basomis kojomis viešuose dušuose, baseinuose, pirtyse ar dalintis asmens higienos daiktais: rankšluosčiais, nagų žirklėmis, dildėmis.

Kokie yra nagų grybelio infekcijos simptomai?

Pagrindiniai simptomai – tai pakitusi nago spalva ir storis. Užsikrėtę nagai bąla, geltonuoja ar tamsėja, po nagu kaupiasi grybelinės masės, todėl jis storėja, trupa. Nago būklė negydant blogėja, o pažeidimui plintant, gali užsikrėsti ir kiti nagai. Dėl nago sustorėjimo, jį spaudžiant gali jaustis diskomfortas ar skausmas.

Kokie yra nagų grybelio gydymo metodai?

Pradinėse stadijose grybelis gali būti sėkmingai gydomas vietiniais priešgrybeliniais preparatais. Ligai pažeidus daugiau nei pusę nago plokštelės – reikalingas kombinuotas gydymas sisteminiais vaistais ir lazeriu. Chirurginis nago plokštelės šalinimas taikomas retai, nes procedūra yra skausminga, gijimas lėtas, po gydymo nagas gali ataugti nelygus ir negražus ar net visai nebeataugti. Lazerinis gydymas yra gerai toleruojamas, saugus bei natūralus metodas. Taip pat lazerio dėka, galima sumažinti geriamų medikamentų poreikį ir galimą jų žalą.

Kaip atliekamas nagų grybelio gydymas lazeriu?

Procedūros metu, nagas yra veikiamas lazerio spindulių, kurie įkaitina grybelio pažeistas dalis ir dėl karščio po truputį žūsta ligos sukėlėjai. Kadangi grybelis yra linkęs plisti, lazeriu visada yra veikiami visi nagai (net jeigu plika akimi infekcijos kituose naguose nesimato).

Kiek gydymo procedūrų gali prireikti?

Priklausomai nuo nago pažeidimo ir nago augimo greičio, gali prireikti nuo vienos iki 4-5 ar daugiau gydymo procedūrų. Dažniausiai nagų grybelio gydymas trunka 3 mėnesius, atliekant lazerines procedūras kas 30 dienų.

Kaip galima užkirsti kelią grybelinei nagų infekcijai?

Prieš einant miegoti, švariai nusiplaukite pėdas ir jas visiškai nusausinkite, patepkite pėdų kremu. Stenkitės avėti avalynę, pagamintą iš pralaidžių orui medžiagų. Naudokite avalynei skirtus dezinfektantus. Labiau saugotis turėtų žmogus, kartą jau sirgęs nagų grybeliu. Taip pat tie, kieno galūnių kraujotaka trinka ir yra nusilpusi imuninė sistema.