Mūsų akys – ne tik vartai į šį pasaulį, bet ir langas į mūsų sveikatą. Jos atspindi ne tik mūsų emocijas, bet ir mūsų fizinę gerovę. Kartais pamirštame, kad jos yra labai pažeidžiamos ir reikalauja ypatingos priežiūros. Akyje vykstantys pokyčiai kai kuriais atvejais gali atskleisti ne tik trumpalaikes problemas, pavyzdžiui, miego trūkumą ar per didelį stresą, bet ir rimtesnes sveikatos problemas, tokias kaip įvairios akių infekcijos.

Kiekviena moteris (kaip ir kiekvienas vyras) nori turėti žibančias, sveikas akis, bet ar visada žinome, kaip jas apsaugoti ir išlaikyti jų sveikatą tinkamame lygyje? Konjunktyvitas, arba „raudonosios akys“, yra viena iš dažniausiai pasitaikančių akių problemų, su kuria susiduria tiek vaikai, tiek suaugusieji. Tačiau tai tik viena iš daugelio akių infekcijų, kurias svarbu pažinti, nes akių sveikata dažniausiai yra tiesiogiai susijusi su mūsų gyvenimo kokybe.

Toliau aptarsime, kaip atpažinti akių infekcijas, kokia jų priežastis ir kaip jų išvengti, kad jūsų žvilgsnis visada būtų aiškus ir sveikas. 

Konjunktyvitas – kas tai?

Konjunktyvitas, dar žinomas kaip „raudonosios akys“, yra akių gleivinės uždegimas ir ši akių sveikatos anomalija yra viena iš labiausiai paplitusių akių ligų pasaulyje. Tačiau ką tiksliai reiškia šis terminas ir kodėl tai turėtų rūpėti kiekvienam iš mūsų?
Konjunktyva yra plonas, skaidrus sluoksnis, dengiantis akies obuolį ir vidinį akies voko paviršių. Kai konjunktyva yra užkrečiama arba dirginama, joje gali prasidėti uždegimas ir akys paraudonuoja, ir tuo pačiu atsiranda kitas konjunktyvito simptomas – bendras diskomfortas akyse. Jei pastebėjote, kad jūsų akyse atsirado paraudimas, dilgčiojimas, skausmas, svetimkūnio pojūtis ar net išsiskiria pūlingas sekretas, galite įtarti, kad turite konjunktyvitą.

Kokie yra konjuktyvito simptomai?

Nepriklausomai nuo priežasties, konjunktyvitas dažnai sukelia panašius simptomus, kaip:

 • paraudimą;
 • skausmą ar deginimo pojūtį;
 • niežulį;
 • pabrinkimą aplink akis;
 • svetimkūnio pojūtį akyje;
 • gausų ašarojimą;
 • pūlingo sekreto išsiskyrimą iš akies.

Kai kurios akių konjuktyvito formos gali būti užkrečiamos, todėl svarbu laikytis asmeninės higienos ir vengti kontakto su sergančiais žmonėmis.

Kas sukelia konjunktyvitą?

Konjunktyvito priežastys gali būti labai įvairios:

 1. Virusinės. Tai yra dažniausia konjunktyvito forma. Ji gali būti užkrečiama ir dažnai siejama su šaltuoju metų laikotarpiu ar tuo metu, kai kankina kitos viršutinių kvėpavimo takų infekcijos.
 2. Bakterinės. Šios formos konjunktyvitas gali atsirasti dėl bakterijų, patekusių į akį. Jis gali būti sunkesnis nei virusinis konjunktyvitas, pasižymi gana gausiomis klampiomis ir gausiomis išskyromis iš akių.
 3. Alerginės. Ši forma atsiranda kaip reakcija į alergenus, pavyzdžiui, žiedadulkes, gyvūnų pleiskanas arba dulkes. Pagrindiniai alerginio konjuktyvito simptomai yra niežulys, paraudimas ir ašarojimas.
 4. Cheminės ar dirginančios medžiagos. Tam tikros medžiagos, tokios kaip chloras baseinų vandenyje, cigarečių dūmai ar net kosmetika, gali sukelti akių uždegimą ir sukelti šios formos konjunktyvitą.

Kaip išvengti akių infekcijų?

Akių sveikatai yra svarbu laikytis šių taisyklių:

 1. Prieš liesdami veidą ir akis visada nusiplaukite rankas.
 2. Reguliariai keiskite ir tinkamai prižiūrėkite savo kontaktinius lęšius pagal gydytojo nurodymus.
 3. Venkite dalytis akių kosmetika ir priežiūros priemonėmis.
 4. Naudokite saulės akinius, kad apsaugotumėte akis nuo UV spindulių.

Gydymas ir prevencija

Jei įtariate, kad turite akių infekciją, kuo greičiau kreipkitės į gydytoją oftalmologą. Priklausomai nuo infekcijos priežasties, jums gali būti paskirti lašai ar tepalai. Jei infekcija yra bakterinė, gali prireikti antibiotikų.
Be to, svarbu stengtis išvengti rizikos veiksnių. Alerginio konjunktyvito atveju būtina vengti alergenų. Jei esate kontaktinių lęšių nešiotojas, įsitikinkite, kad laikotės visų priežiūros taisyklių.

Nors akių infekcijos gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio nedidelė problema, jos gali sukelti daug nepatogumų ir komplikacijų. Todėl yra labai svarbu skirti pakankamai dėmesio akių sveikatai ir higienai. Nepriklausomai nuo to, ar tai yra lengva alerginė reakcija ar sunkesnė bakterinė infekcija, jūsų akių sveikata yra svarbi ir verta dėmesio. Jei pasirūpinsite savo akimis ir laikysitės gydytojo rekomendacijų, galėsite džiaugtis aiškiu ir sveiku regėjimu visą gyvenimą!


Gydytojų oftalmologų sąrašą rasite čia.

Klinikoje atliekamos paslaugos:

Optinė koherentinė tomografija (OCT)

Chirurginis akių vokų darinių šalinimas

Ultragarsinis akies obuolio ištyrimas

 

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu