Kas tai?

Žvynelinė, kitaip dar vadinama psoriaze, yra pakankamai dažnai pasitaikanti, lėtinė, autoimuninė, uždegiminė odos liga. Be to, ji atsinaujinanti ir gali vis pasikartoti. Šia liga serga daugybė žmonių visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje.

Kodėl atsiranda?

Ligos atsiradimo priežasčių gali būti daug. Tačiau vienas svarbiausių - mūsų genetika. Įdomu tai, kad kai kurie žmonės turi polinkį sirgti žvyneline, tačiau ja nesuserga. Tai lemia aplinkos veiksniai. Žmogus, kuris nuolat patiria stresą, nervuojasi, stipriai išgyvena tam tikrus įvykius, nuolat pervargsta turi daug didesnę tikimybę, kad susirgs žvyneline. Kai organizmas nuolat patiria įtampą, stresą, silpsta imunitetas. Dėl to galima susirgti ir įvairiomis lėtinėmis infekcijomis, kurios taip pat išprovokuoja žvynelinės atsiradimą. Svarbu žinoti, kad ši liga nėra užkrečiama. Tad su žmogumi, kuris ja serga galite drąsiai bendrauti, žvyneline tikrai neužsikrėsite. Jei žvyneline sergate ar sirgote Jūs, taip pat galite būti ramūs, kad nei vieno žmogaus užkrėsti negalite. 

Kaip pasireiškia?

Pagrindiniai požymiai  – išsausėjusi oda, bėrimas, oda padengta tarsi žvyneliais, pleiskanoja, niežti.

Kaip tai gydoma?

Gydoma vaistais. Sumažinti ligos simptomus ir pagerinti odos būklę gali fototerapija arba natūralūs aliejai (alyvuogių, kokosų, argano, kanapių sėklų arba taukmedžio sviestas).  Gydyti žvynelinei pasitelkiami keratolitikai, preparatai su degutu, ditranolis, vitamino D3 analogai. Fototerapija galvos odai taip pat galėtų būti efektyvi, tačiau šiai sričiai būtų sudėtinga ją atlikti.