Nors nagų gelinis lakavimas sukėlė revoliuciją grožio pramonėje dėl savo ilgalaikio spindesio ir patvarumo, deja, bet netinkamai aplikuotas, jis taip pat gali sukurti puikią aplinką nagų grybeliui klestėti. Prieš kitą vizitą pas savo nagų meistrą susipažinkite su nagų grybelio infekcijos tikimybėmis! O jeigu pastebėjote, kad nuėmus gelinio lako sluoksnius Jūsų  nagai pradeda atrodyti gelsvi, pilkšvi arba atsiranda neįprasta tekstūra, žinokite, kad tai gali būti ne tik kosmetinė problema, bet gali būti reikalingas ir nagų grybelio gydymas!

Su Biofirst klinikos gydytoja dermatovenerologe dr. Silvija Kontautiene pasikalbėjome apie tai, kaip gelinis lakavimas, suteikiantis mums tuos nuostabius, spindinčius nagus, kuriuos mėgstame, taip pat gali sukelti nagų grybelio riziką.

Kas yra nagų grybelis?

Nagų grybelis, medicinos terminais vadinamas onichomikoze, yra dažna grybelinė infekcija, pažeidžianti ir rankų, ir kojų nagus. Jai būdingi sustorėję, pakitusios spalvos nagai, kurie laikui bėgant gali tapti silpni ir trapūs.

Vienas iš kaltininkų: gelinis manikiūras

Gelinio manikiūro procesas apima gelinio lako sluoksniavimą ant nago, UV šviesos pagalba, sukuriant sandarumą, kuris neteisingai aplikuotas, gali sulaikyti tarp sluoksnių patekusią drėgmę. Ši drėgme, „užstrigusi" tarp gelinio lako sluoksnių, kartu su mūsų rankų šiluma sudaro idealią terpę augti grybeliui.

Grožio salono higienos normos

Be to, kai kurių grožio salonų higienos praktika gali netyčia prisidėti prie nagų grybelio plitimo. Dermatovenerologė, mokslų daktarė Silvija Kontautienė pasidalino įžvalgomis, jog klinikoje vis dažniau susiduria su situacijomis, kai kojų nagų grybelis ar rankų nagų grybelis pacientėms netikėtai pasireiškia būtent dėl netinkamo ilgalaikio nagų manikiūro praktikos. Tokių atvejų pasitaiko dažnai, tačiau nagų grybelio priežastys gali būti kelios:

  • Nedezinfekuojami arba netinkamai dezinfekuojami manikiūro reikmenys.
  • Nago pažeidimai įvykę manikiūro metu, uždedant ar nuimant laką, o pažeistas nagas tampa mažiau atsparus ligoms.

„Kita vertus, gelinis nagų lakas, ypač nuo kojų nagų, kai atliekamas pedikiūras, nuimamas po ilgesnio laiko intervalo, todėl sunku pastebėti pirmuosius nago pažeidimus, o neretai būna, kad manikiūro specialistės gal ir nelabai suprasdamos ar nenorėdamos prarasti klientės, net ir nepasako, kad nago plokštelės pasikeitusios - pageltusios, sustorėjusios ir tiesiog vėl uždeda laką iki tol, kol pakitimai tampa akivaizdžiai pastebimi net ir per lako sluoksnį.“ – savo darbo praktikos patirtimi dalinasi dermatovenerologė  dr. Silvija Kontautienė.

 

Būtent dėl šių priežasčių labai svarbu pasirinkti saloną, kuriame pirmenybė teikiama švarai ir laikomasi griežtų higienos protokolų bei nagų meistrą, kuriuo galite pasitikėti tam, kad kuo labiau sumažintumėte riziką užsikrėsti nagų grybeliu, nes tiek pėdų grybelis, tiek rankų nagų grybelis paprastais, liaudyje naudojamais metodais, dažnai nėra išgydomas.

Nagų grybelio gydymas yra lėtas procesas, nes žmogaus nagai auga ilgai, o gydymo užbaigimui turime sulaukti, kol pažeisto nago plokštelė pilnai nuaugs. Rankų nagams pasveikti užtrunka maždaug 6 mėnesius, o kojų – 12 mėnesių. Tai gana ilgas laikotarpis, net ir taikant pačius efektyviausius gydymo būdus, tačiau neišsigąskite – tai nėra „neįmanoma misija“ - nagų grybelio gydymas gali būti sėkmingas, jei tinkamai vartojami gydytojo paskirti vaistai bei yra laikomasi sudaryto gydymo režimo.

Nagų grybelio gydymas

Įsisenėjusio nagų grybelio gydymas yra kompleksiškas ir pirmiausiai prasideda nuo gydytojo dermatovenerologo konsultacijos, kurios metu atidžiai apžiūrima pažeista nago plokštelė, išsiaiškinama ar žmogaus nago pakitimai yra tikrai grybelio infekcija, o tam kai kuriais atvejais yra reikalingas mikroskopinis tyrimas arba pasėlio paėmimas platesniems tyrimams. Šie tyrimai skiriasi tuo, kad mikroskopinis tyrimas tik parodo – yra grybelis ar nėra, o pasėlio tyrimu galima nustatyti grybelio rūšį. Mikroskopinio tyrimo rezultatai gaunami per savaitę, o pasėlio tyrimo gali tekti laukti ir iki mėnesio.

Pasėlio tyrimas tikslingas atlikti, jei bus skiriami geriamieji vaistai nuo grybelio. Tačiau, jei gydymas paprastesnis, gydoma tik vietinio poveikio vaistais arba lazeriu - tikslios grybelio rūšies žinoti nėra būtina.

Na ir identifikavus problemą yra sudaromas individualus gydymo planas pagal kiekvieno paciento unikalią situaciją. Jei nago plokštelės pažeidimas yra minimalus, gali užtekti ir vietinių, tepamųjų vaistų, tačiau jei pažeistas didesnis nago paviršiaus plotas, tuomet aptariamas nagų grybelio gydymas lazeriu, jeigu reikia – skiriami geriamieji vaistai nuo nagų grybelio. Tam tikromis, labiau komplikuotomis situacijomis gali prireikti ir chirurginio nago pašalinimo.

Kuo ypatingas nagų grybelio gydymas lazeriu?

Grybelio sporos pasižymi labai dideliu atsparumu aplinkos veiksniams. Jos visai nebijo šalčio ir toleruoja karštį net iki 60 laipsnių – tokiomis sąlygomis grybelis gali gyventi net iki 5 metų! Kalbant apie medicininius lazerius, yra apskaičiuota, kad tam tikrame taške lokali temperatūra lazeriais pakeliama net iki 90 laipsnių - jokiais kitais būdais saugiai to pasiekti neįmanoma. Tad taikant kompleksinį medikamentų bei lazerio gydymą galima efektyviai išgydyti šią nemalonią grybelio infekciją.

Plačiau apie nagų grybelio gydymą lazeriu galite sužinoti čia.