Odoje atsirandančių darinių įvairovė yra tokia gausi, kad ne gydytojui atskirti gerybinius darinius nuo piktybinių gali būti labai sunku. Šiandien pakalbėsime apie vieną iš jų – aktininę keratozę.
Koks mano priešo vardas?
Literatūroje šį priešą sutiksime aktininės keratozės, saulės keratozės, senatvinės keratozės pavadinimais.
Kokiu gyvenimo etapu galiu tikėtis šio priešo puolimo?
Šia odos liga dažniausiai sergama maždaug nuo 40 metų, tačiau dėl nesaikingo mėgavimosi saulės spinduliais, jos simptomai gali išryškėti ir anksčiau.
Iš ko galiu atpažinti šio priešo puolimą?
Aktininė keratozė mažiau pastebima pirmosiose jos stadijose. Tai gali atrodyti kaip iškili netaisyklingos formos dėmelė, kuri pleiskanoja, pasižymi šiurkščiu paviršiumi. Laikui bėgant, tokių dėmių gali daugėti, jos ima kietėti, suragėja ir pasidengia atsilupinėjančiais žvynais. Esant odos išsausėjimui, pleiskanojimas gali pasireikšti dėl dehidratacijos ir išnykti pašalinus viso to priežastį. Aktininė keratozė neišnyksta net ir pilinguojant veidą ar gausiai tepant drėkinamuoju kremu. Vietos šiurkštumas vis atsinaujina; keratozė savaime negyja. Labiausiai pažeidžiamos yra tos kūno dalys, kurios dažniausiai būna saulėje - veidas, plikas viršugalvis, ausys, dilbiai ir plaštakos. Tačiau gali atsirasti ir nugaros, krūtinės ar kojų srityje.
Kodėl šis sveikatos priešas puola žmoniją?
Dažniausiai su aktinine keratoze yra siejamas besimėgavimas saulės (soliariumo) spinduliais. Didelė UV spindulių ekspozicija sukelia mutacijas baltymuose, atsakinguose už navikų supresiją. To pasekoje normalios odos ląstelės pakinta, atsiranda supiktybėjimo rizika. Didelėje rizikoje yra šviesiaodžiai, raudonplaukiai, šviesiaplaukiai, dirbantys darbus lauke, gaunantys daug saulės ir nenaudojantys SPF kremų. Vyrai serga dažniau, negu moterys.
Ar šis priešas yra labai pavojingas?
Taip. Negydoma keratozė gali išsivystyti į odos vėžį, todėl svarbu ją laiku pašalinti ir nesuteikti galimybės supiktybėjimui.
Kaip įveikti šį priešą ir užkirsti kelią tolimesniam jo vystymuisi?
Kaip buvo anksčiau minėta – svarbiausia keratozių prevencija – saulės vonių vengimas ir SPF50 kremo naudojimas. SPF – tai saulės apsaugos filtras. Kremo su įvairaus lygio apsaugomis nuo saulės galima įsigyti tiek vaistinėse, tiek kosmetikos parduotuvėse. Svarbu, kad jo apsaugos filtras būtų ne mažesnis nei 50. Keratozių gydymo būdų yra keletas; „BIOFIRST“ klinikoje tokie dariniai gali būti gydomi vaistais arba dermatologiniu lazeriu. Kadangi odos dariniai yra klastingi, svarbu atvykti pasitikrinti pas gydytoją dermatovenerologą, kuris tiksliai diagnozuotų esamą problemą bei paskirtų gydymą.