Odos vėžys – nemaloni ir sudėtinga, tačiau reikalinga tema. Tam, kad nugalėtumėte jūs, o ne vėžys – šį priešą reikia pažinti. Sužinoti, kur jis gyvena, kaip atrodo, kokios jo silpnosios savybės. Kuo daugiau informacijos turėsite, tuo sunkiau jam bus nugalėti. Kadangi odos vėžio rūšių yra ne viena, o itin ilgiems straipsniams šiuolaikinis žmogus negali skirti daug laiko, šiandien susipažinsime su bazalinių ląstelių karcinoma.

Koks mano potencialaus priešo vardas?

Bazaliomą skirtinguose šaltiniuose sutiksite keliais pavadinimais: bazoląstelinė odos karcinoma, bazalinių ląstelių karcinoma, bazalioma, BCC. Visi šie pavadinimai reiškia tą pačią diagnozę; to paties priešo vardą. Labiau apibendrinantys terminai būtų: odos vėžys, odos navikas.

Kokiu gyvenimo etapu galima tikėtis bazaliomos puolimo?

Rizika susirgti bazalinių ląstelių karcinoma yra didesnė vyresniame amžiuje, tačiau vienareikšmiško atsakymo nėra. Tuo tarpu ne su amžiumi susiję veiksniai gali įtakoti šios ligos atsiradimą bei vystymąsi. Ultravioletinių (UV) spindulių poveikis yra esminis veiksnys, padidinantis priešo puolimo tikimybę. Šią spinduliuotę sutiksime tiek natūralioje aplinkoje (saulėje), tiek soliariumuose, gelinio nagų lakavimo lempose ir pan. Šviesus odos fototipas yra mažiau atsparus UV poveikiui, todėl kremai su tinkamai parinktu SPF (saulės apsaugos filtru) tokių pacientų turėtų būti naudojami itin preciziškai. Kol kas neįmanoma nusakyti, kokia laiko trukmė praleista saulės atokaitoje padidina priešo puolimo tikimybę konkrečiam žmogui ir koks yra jo natūralus atsakas į spindulių poveikį. Mes taip pat negalime įtakoti savo genetinio polinkio susirgti šia liga. Galime tik atsakingai žvelgti į veiksnius, kuriuos pakeisti įmanoma: saugotis UV spindulių (ne tik specialių kremų pagalba, tačiau ir odą pridengiančiais rūbais), palaikyti sveiką gyvenimo būdą bei rinktis subalansuotą mitybą.

Kaip dažnai šis priešas puola žmoniją?

Bazalinių ląstelių karcinoma visuomenėje pažįstama mažiau nei melanoma, tačiau būtent bazalioma išsivysto dažniau. Daromos prielaidos, kad šia liga suserga maždaug 30% vyrų ir 25% moterų.

Kaip bazalioma atrodo?

Užbėgdami įvykiams už akių pasakysime, kad ją atpažinti ir diagnozuoti gali tik gydytojas dermatovenerologas. Visgi, tam tikros tendencijos egzistuoja. Dažniausiai (apie 70% atvejų) bazaliomą sutiksite veido bei kaklo srityse. Tuo tarpu kitas odos vėžio tipas – melanoma, veide aptinkamas rečiau. Maždaug 15% BCC sergančių pacientų darinys aptinkamas liemens srityje. Kadangi bazaliomos rūšių yra keletas – jos gali atrodyti skirtingai. Vienu atveju dariniui bus būdingas blizgaus paviršiaus, rausvas ar kūno spalvos mazgelis su išsiplėtusia kraujagysle viršuje, kitu būdingos kiek pleiskanojančios, minkštos konsistencijos, rausvos spalvos dėmės ar plokštelės. Rečiausia bazaliomos rūšis – sklerozuojančioji – pasižymi dar kitomis savybėmis. Nepatyrusiai akiai aptariamas priešas gali priminti psoriazę, egzemą ar dėl neaiškių priežasčių ilgai neužgyjančią žaizdelę. Tik patyręs odos ligų specialistas gali atpažinti vėžį, todėl nerekomenduojama kliautis savi-diagnostiniais metodais.

Kaip nenuvertinti ir nepervertinti savo priešo?

Nėra abejonės, kad bandant įveikti ligą, psichologinė žmogaus būklė yra itin svarbi. Nors bazalioma yra dažniausia odos vėžio forma – jos gydymo prognozė yra geresnė, nei melanomos. BCC vystosi daug lėčiau, daug rečiau metastazuoja (plinta į kitus organus). Kita vertus, negydoma bazalioma gali pažeisti ne tik gilesnius odos sluoksnius, bet ir šalia esančius raumenis, kaulus ir pan.

Vienas lauke – ne karys

Išsiaiškinome, kad odos darinius pačiam įvertinti yra sudėtinga. Galutiniam mūšiui reikalingas specializuotas ir patyręs karys. Atvykus į gydytojo dermatovenerologo kabinetą, pirmiausia jis susipažins su mūšio lauku, t.y. pacientu. Konsultacijos metu bus užduodami tiksliniai klausimai ir vėliau pereinama į žvalgybos etapą. Gydytojas darinį apžiūrės plika akimi, tada dermatoskopo pagalba, ir, jeigu priešas nekels jokių abejonių – bus pasitariama, ką su juo daryti toliau. Nepiktybinius, tačiau estetinį diskomfortą sukeliančius darinius greitai ir saugiai galima pašalinti lazeriu. Kai dermatoskopijos metodu apžiūrimas darinys kelia abejonių, gydytojas gali rekomenduoti atlikti biopsiją, detalesniam ištyrimui.

E-registraciją ir gydytojų dermatovenerologiųteikiamų paslaugų kainyną rasite čia.