refliuksasGraužimas ir bjaurus deginimo pojūtis stemplės srityje gali būti ne tik skausmingas, bet ir lydimas nemalonaus skonio burnoje. Tai tikrai ne itin maloni patirtis, kurią nors kartą gyvenime esame patyrę kiekvienas. Sveikam žmogui rėmuo tik retas svečias, o štai tiems, kam rėmens priepuoliai kartojasi dažniau nei du kartus per savaitę – varginanti kasdienybė bei rimtos ligos pradžia, kuri nesirenka – sirgti gali bet kurio amžiaus ir lyties asmenys.

„Gastroezofaginis refliuksas – skrandžio turinio patekimas į stemplę – yra natūralus mūsų organizmo procesas, – pasakoja „Biofirst“ klinikos  gydytoja gastroenterologė Elžbieta Rambynienė, – GERL tampa liga tuomet, kai jis sukelia pastebimą stemplės pažeidimą ar simptomus, bloginančius paciento gyvenimo kokybę.“

Šiuolaikinio gyvenimo rykštė

„Gastroezofaginio refliukso ligą dažnai iššaukia tokie veiksniai kaip rūkymas, nereguliari ir nesubalansuota mityba, miego režimo pažeidimas, kasdienis patiriamas stresas, kai kurių vaistų vartojimas,“ – pasakoja gydytoja bei priduria, jog būtent dėl šių veiksnių didžiausias sergamumas GERL dažniausiai pastebimas išsivysčiusio pasaulio šalyse.

Gydytojos teigimu, ligos atsiradimui įtakos gali turėti ir anatominiai niuansai, kaip pilvinis nutukimas, taip pat diafragminės angos išvaržos buvimas, kuris įgyjamas nėštumo metu, kilnojant didelius svorius.

Esama ir retesnių simptomų

Gydytoja gastroenterologė Elžbieta Rambynienė teigia, jog pacientai dažniausiai skundžiasi rėmens graužimu, taip pat gerklės bei ryklės skausmais rijimo metu, laringitu, rinitu, lėtiniu kosuliu bei sinusitu, tačiau pastebi, jog gali atsirasti ir retesnių simptomų, kurie gali būti klaidinantys.

„Krūtinės skausmas neretai būna maišomas su krūtinės angina – GERL krūtinės skausmas trunka kelias minutes ar kelias valandas, praeina savaime arba nuo neutralizuojančių skrandžio rūgštį vaistų. Dažniausiai jis atsiranda po valgio ir yra išprovokuojamas streso. Šis skausmas gali net prižadinti iš miego,“ –  kalba gastroenterologė bei priduria, jog hipersalivacija, arba kitaip seilėtekis, putotos apnašos ant liežuvio, kąsnio gerklėje pojūtis ar skausmingas rijimas, gali būti ne tik gastroezofaginio refliukso, bet ir opos stemplėje požymiai, tad būtina atlikti išsamius tyrimus.

Refliukso gydymas „Biofirst“ klinikoje

Siekiant efektyviai suvaldyti gastroezofaginį refliuksą bei jo progresavimą, „Biofirst“ klinikoje kompetentingi savo srities specialistai pirmiausiai atidžiai susipažįsta su paciento ligos istorija, atlieka reikalingus neinvazinius bei endoskopinius tyrimus, pritaiko reikalingą gydymą, aptaria mitybos korekcijos bei režimo klausimus, taip pat užtikrina tolimesnį ligos sekimą.

„GERL gydymas yra kompleksinis: jis susideda iš dietos korekcijos, fizinio aktyvumo korekcijos bei medikamentinio gydymo, – teigia klinikos gydytoja gastroenterologė Elžbieta Rambynienė bei pabrėžia, jog aktyvaus gydymo trukmė gali siekti 8 savaites, tačiau net ir vėliau kartais gali tekti skirti palaikomąjį medikamentinį gydymą bei pakoreguoti dietą.

Didžiausi refliukso priešai – baimė ir nepriežiūra

Ezofagogastroduodenoskopija yra endoskopu atliekamas tyrimas, kuris padeda  ištirti virškinimo sistemos – ryklės, stemplės, skrandžio, dvylikapirštės žarnos dalies – pakitimus. Tyrimo metu pučiamas oras, siekiant geriau patikrinti galimus gleivinės pažeidimus, todėl jo metu pacientas nejaučia skausmo, tik diskomfortą – pykinimo, raugėjimo jausmus.

„Pacientus vien mintis apie tai dažniausiai verčia jaustis nesmagiai, todėl neretai jie kaip įmanydami stengiasi šio tyrimo išvengti. ,,Biofirst“ klinikoje endoskopinis tyrimas atliekamas su naujausia įranga, todėl tyrimo trukmė sutrumpėja, o tuo pačiu ir paciento patiriamas diskomfortas. Be to, ,,Biofirst“ klinikoje taip pat yra galimybė tyrimą atlikti sedacijos (raminamieji vaistai leidžiami į veną, todėl žmogus atsipalaiduoja, jaučiasi patogiai bei ramiai) sąlygomis anesteziologo priežiūroje, kas iki minimumo sumažina bet kokias nemalonias patirtis tyrimo metu. Svarbu paminėti ir tai, jog specialaus pasiruošimo tyrimui nereikia, paciento prašoma tik 6 valandas iki tyrimo nieko nevalgyti ir negerti,“ – mintimis dalijasi klinikos gydytoja gastroenterologė Elžbieta Rambynienė.

„Neprižiūrimos ir negydomos šios ligos komplikacijos yra itin rimtos – negydomas gastroezofaginis refliuksas gali sukelti net stemplės vėžį,“ – įspėja gydytoja „Biofirst“ klinikos gydytoja gastroenterologė Elžbieta Rambynienė. 

Gastroenterologo paslaugų kainos

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu