Ką reiškia terminai „mikrobiomas“ ir „mikrobiota“?

Dar neseniai apie mikrobiomą mūsų kūne ir ant jo buvo žinoma labai nedaug. Per pastarąjį dešimtmetį mokslinių tyrimų apie mikrobiomą labai padaugėjo, daugiausia dėl patobulėjusių mikrobiologijoje taikomų technologijų, PGR metodikos. Buvo nustatyta, kad mūsų kūne ir ant jo gyvenančių bakterijų skaičius yra didesnis nei viso organizmo ląstelių. Didžiausia šių bakterijų įvairovė gyvena mūsų žarnyne. Ši mikroorganizmų bendruomenė vadinama žarnyno mikrobiomu.

Mikrobiomas – ekologinė mikroorganizmų bendruomenė, kuri sukuria specialią terpę žarnyne ir atlieka labai svarbias funkcijas. Kalbėdami apie mikroorganizmus, mikroflorą, specialistai vartoja terminus – mikrobiomas ir mikrobiota. Dažnai šie terminai – „mikrobiomas“ ir „mikrobiota“ – vartojami kaip vienas, tačiau jų reikšmė bei ištyrimo metodikos skiriasi. Mikrobiota reiškia pačių mikrobų grupę, o mikrobiomas – šių mikrobų genomus arba genetinę informaciją.

Įrodyta, kad žarnyno mikrobiomas, kurį daugiausia sudaro bakterijos, daro didžiulę įtaką mūsų bendrajai organizmo būklei. Sveika žarnyno mikrobiomo pusiausvyra lemia mažesnį žarnyno pralaidumą toksinams, mažina intokskacijos, sepsio ir uždegimo riziką, didina ląstelių jautrumą insulinui, palaiko sveiką žarnyno, medžiagų apykaitos, širdies ir kraujagyslių sistemos būklę. Sveiką mikrobiomo balansą palaiko ir skatina subalansuota mityba, sveikas gyvenimo būdas, įvairaus skaidulinio maisto vartojimas, stresinių situacijų vengimas.

Sutrikusi organizmo mikrobiomo pusiausvyra vadinama disbioze, kuri turi neigiamą įtaką sveikatos būklei. Esant disbiozei, didėja žarnyno pralaidumas toksinams, išauga sisteminio uždegimo rizika, didėja ląstelių atsparumas insulinui, padidėja nutukimo, diabeto, metabolinio sindromo, širdies ir kraujagyslių ligų, nealkoholinių riebiųjų kepenų ligų, dirgliosios žarnos sindromo ir uždegiminių žarnyno ligų rizika.

Todėl labai svarbu palaikyti žarnyno mikrobiomo balansą, tinkamą sudėtį, pusiausvyrą. Kokia yra Jūsų mikrobiomo sudėtis, išsiaiškinti galite atlikdami išmatų tyrimus.

Kaip atliekamas žarnyno mikrobiotos tyrimas?

Žarnyno mikrobiotos tyrimas atliekamas laboratorijoje pasėlio metodu. Mikrobiologijos laboratorijoje nustatomos specifinės bakterijos, tokios kaip Lactobacillus, Biffidobacterium, patogeninės bakterijos bei mieliagrybiai, bei jų pusiausvyra. Tai pat, šio tyrimo metu atliekamas H. pylori antigeno tyrimas. Pacientui pateikiama išsami ištirtų žarnyno bakterijų analizė bei aprašas apie jas.

Kiek laiko trunka tyrimo rezultatų laukimas?

Tyrimas atliekamas per 7 d. d.

Ar reikia specialaus pasiruošimo prieš šį tyrimą?

Atminkite, kad, tiriant žarnyno mikrobiomą ir mikrobiotą, kai kurie faktoriai gali keisti bakterijų sudėtį ir tyrimo rezultatus:

  • Antibiotikų vartojimas per paskutinius 3 mėnesius;
  • Paskutiniu metu pasikeitę mitybos įpročiai;
  • Nėštumas ar kūdikio maitinimas motinos pienu.

Dėmesio: rekomenduojame po tyrimo užsiregistruoti gydytojo gastroenterologo konsultacijai, nes pilna tyrimo interpretacija, gydymo (jei jis reikalingas) ar reikalingų maisto papildų paskyrimas yra gydytojo užduotis. Kadangi prieš tyrimą reiktų nevartoti antibiotikų bei probiotikų, jei juos vartojate ar turite nusiskundimų dėl skrandžio bei žarnyno ligų, rekomenduojame su gydytoju pasikonsultuoti ir prieš atliekant mikrobioto ištyrimą. Tai reikalinga tam, kad būtų užtikrintas saugus (laikinas) vartojamų vaistų nutraukimas ir aptariama tinkamiausia gydymo strategija.

Visų klinikoje dirbančių gydytojų gastroenterologių sąrašą, e-registraciją ir paslaugų kainas rasite čia: https://bit.ly/3gcFgDU 

  • Žarnyno mikrobiotos tyrimas

    184.11 €

Šiame kainoraštyje nurodytos kainos yra informacinio pobūdžio.
Klinika pasilieka teisę be atskiro įspėjimo keisti paslaugų kainas, teikti naujas paslaugas arba nebeteikti kai kurių paslaugų.
Dėmesio: gydytojo gastroenterologo konsultacija į tyrimo kainą neįeina.