ūžesys ausyje

Trumpalaikis, nemalonus, erzinantis, kartais net sekinantis garsas ausyje arba ūžesys ausyje – simptomas, galintis turėti labai daug atsiradimo priežasčių bei ilgainiui neigiamai paveikti pilnavertiško gyvenimo kokybę. Kiekvienas pacientas jį apibūdina skirtingai. Vienas jį girdi kaip musės zvimbimą, kitas kaip traukinio sireną, trečias kaip dantisto grąžtą. Ryškiausiai jis girdimas tyloje, kada žmogus norėtų atsipalaiduoti, ir todėl sekina nervų sistemą.

Apie tinito, kitaip vadinamo ūžesiu ausyje, atsiradimo priežastis bei gydymo būdus kalbėjome su daugiau nei 15 metų patirtį turinčia gydytoja neurologe Ingrida Dabušinskiene.

Atsiradęs staiga, gali pasilikti ilgam

Tinitas – visi ūžesiai, atsirandantys galvoje ar ausyse. Tai gali būti ūžimas, cypimas, spengimas, čiurlenimas, ošimas, gaudimas. Dažniausiai jis atsiranda staiga ir, nors yra nepavojingas, sukelia labai nemalonų bei ilgainiui sekinantį pojūtį. Tinitas gali būti dviejų rūšių: ūmus ir lėtinis. Jeigu ūžesys ausyje girdimas trumpiau nei tris mėnesius, pacientui nustatomas ūmus tinitas, o jeigu ilgiau nei tris mėnesius – lėtinis.

„Ūminis tinitas dažniausiai gerėja ir praeina savaime, tačiau lėtinis gali tapti nuolatiniu gyvenimo palydovu,“ – teigė neurologė.

Tinitą sukeliančios priežastys

Varginantis ūžesys ausyje gali atsirasti dėl kelių pagrindinių priežasčių, kurias galima sugrupuoti į tris grupes, tai:

  • Ausies ligos ir traumos – jas gydo ausų-nosies-gerklės ligų specialistai;
  • Klausos analizatoriaus nervinės dalies navikai (akustinė neurinoma);
  • Su klausos organais nesusijusios priežastys: arterijų aterosklerozė (kada dėl apkalkėjusių galvos ir kaklo kraujagyslių vidinė ausis nepakankamai aprūpinama krauju), kaklo traumos autoįvykių metu (vadinamos botago kirčio traumos), kaklo ir apatinio žandikaulio raumenų įtampa. Tinitą gali sukelti ir kai kurie vaistai, kaip antibiotikai, antidepresantai, nuskausminantys, chemoterapiniai vaistai.

Kuo ankstesnis gydymas, tuo geresnė prognozė

Ūžesys ausyse gali atsirasti ir po garsaus koncerto ar didelio streso, todėl atpažinti tinitą gali būti sunku. Pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į ūžesio trukmę.

„Jei ūžesys ausyse trunka ilgiau kaip 3 dienas, vertėtų tuoj pat kreiptis į gydytoją,“ – pabrėžė gydytoja Ingrida Dabušinskienė.

Kadangi tinitą sukeliančių priežasčių gali būti labai daug ir įvairių – dažniausiai prireikia įvairių specialistų pagalbos. Svarbu žinoti ir tai, jog kuo anksčiau liga pradedama gydyti, tuo geresnė būna prognozė. Tik nuodugniai ištyrus šio simptomo priežastį galima paskirti konkretų gydymą.

Jautresniems – sunkesni padariniai

Į ūžesio garsą ausyse kiekvienas reaguoja skirtingai. Vieni yra pakantesni, todėl gali priprasti ir jo nepastebėti, tačiau kitiems toks nemalonus pojūtis ausyse kelia didelį stresą, kuris tik pablogina sveikatos būklę.

„Nuolatinė įtampa, stresas, irzlumas dėl nesibaigiančio nemalonaus pojūčio lemia tai, jog šis simptomas tampa reikšminga liga, kuri gali ne tik sukelti psichologines problemas, tokias kaip depresiją, socialinę izoliaciją, bet ir kai kuriais atvejais tapti nedarbingumo priežastimi,“ – patikino neurologė.

Svarbiausia – išsiaiškinti priežastį

Neurologės teigimu, kovoje su tinitu svarbiausia išsiaiškinti, kas jį sukelia, ir tik tuomet paskirti tinkamą gydymą. Nustačius kraujagyslių sutrikimą, skiriamas kraujotaką gerinantis gydymas, o esant reikalui detalesni tyrimai bei specialistų konsultacijos. Ūžesiai, atsiradę dėl kraujotakos sutrikimų, gydomi ginkmedžio preparatais, kitais kraujotaką gerinančiais medikamentais. Jei gydytojas, atlikęs visus būtinus tyrimus, nenustato jokio sveikatos sutrikimo, skiriamos priemonės tinitui sumažinti. Tai – garsų terapija, priemonės klausai gerinti, miego sutrikimų kontrolė, psichoterapija.

„Gydant ūžesį ausyse, labai svarbu pakeisti požiūrį į jį. Viena svarbiausių taktikų gydant tinitą – skirti jam mažiau dėmesio. Žmogus turi mokytis į jį nereaguoti. Tam gali padėti autogeninė treniruotė, joga, meditacija.“ – dalijosi patirtimi gydytoja neurologė Ingrida Dabušinskienė.

Nors dažnai girdime posakį, jog sveikata didžiausias turtas, įsitikiname tuo patys tik tada, kai ją prarandame. Ūžesys ausyje yra geriausias to pavyzdys – ignoruojami ligos simptomai bei uždelsta liga gali turėti skaudžių pasekmių. Visa „Biofirst“ klinikos komanda tiki, jog, pasitelkus naujausias gydymo ir diagnostikos technologijas bei kompetentingų specialistų konsultacijas, Jūsų sveikata bus tinkamai pasirūpinta.

 

Registruotis pas gydytoją neurologą

 

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu