osteoporozė - kaulų retėjimasOsteoporozė - tai sisteminė kaulų liga, kuri išsivysto dėl kaulų tankio sumažėjimo ir padidina kaulų trapumo bei lūžių riziką.

Osteoporozė palaipsniui paveikia visus kaulus be jokių simptomų, kol neįvyksta lūžis, kuris dažnai įvyksta be didelio išorinio poveikio, pvz., paslydus ir parkritus.

Kaip pasireiškia osteoporozė?

Kaulas yra gyvas organas, kurio audinys nuolat atsinaujina. Kai žmogus sensta, osteoklastų ląstelės, atsakingos už kaulų ardymą, tampa labai aktyvios ir pradeda viršyti naujo kaulų audinio formavimo greitį, o tai lemia kaulų audinio retėjimą, trapumą ir padidėjusią lūžių riziką.

Per pirmuosius tris gyvenimo dešimtmečius pasiekiamas didžiausias kaulų stiprumas. Šis stiprumas priklauso nuo genetinių veiksnių, fizinio aktyvumo, mitybos įpročių ir anksčiau patirtų ligų. Vėliau kaulai pradeda prarasti tankį ir retėti.

Osteoporozė nepasireiškia jokiais simptomais iki kol įvyksta lūžis, ligoniams paprastai nieko neskauda. Net 99 proc. sergančiųjų šia liga nė neįtaria apie pokyčius, vykstančius jų kauluose.

Kai žmogus serga osteoporoze, jis pamažu praranda ūgį, jaučia kaulų skausmą, o vėliau gali deformuotis krūtininė stuburo dalis, formuojant kuprą ir kitus panašius pokyčius.

Kaip gydoma osteoporozė?

Gydymui yra taikoma pakaitinė hormonų terapija, gali būti skiriami bisfosfonatai, kurie gali mažinti kaulų rezorbciją, vaistai, kurie skatina kaulinio audinio formavimąsi. Osteoporazei labai svarbu profilaktinės priemonės:

  • Vartoti maistą, turintį daug kalcio.
  • Sumažinti sočiųjų riebalų vartojimą, kurie gali mažinti skrandžio rūgštingumą ir trukdyti mineralinių medžiagų įsisavinimui.
  • Taip pat vengti per didelio kofeino vartojimo, nes jis trukdo kalcio įsisavinimui.
  • Venkti rūkymo ir alkoholio vartojimo (ypač jaunystėje).
  • Venkti sekinančių dietų, valgymo sutrikimų ir pernelyg intensyvaus sportavimo, nes tai gali sumažinti mėnesinių ciklų reguliarumą ir kaulus saugančių estrogenų kiekį organizme.
  • Mažinti druskos suvartojimą.
  • Judėti bent 30 min. per dieną. Sėdimas darbas, fizinio aktyvumo stoka ir sėslus gyvenimo būdas didina osteoporozės riziką.

 


Gydytojų endokrinologų sąrašą rasite čia.

Kitos klinikoje gydytojų edokrinologų atliekamos paslaugos:
Ultragarsiniai tyrimai

Skydliaukės ligų tyrimo programa

 

 

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/binika/domains/bioklinika.lt/public_html/wp-content/themes/bioklinika/single-ligos.php on line 23