Kas yra Helicobacter pylori bakterija?

H. pylori - tai skrandyje aptinkama bakterija. Paprastai ji nesukelia jokių klinikinių simptomų, bet sumažėjus barjerinei gleivinės funkcijai ir padidėjus skrandžio rūgštingumui susidaro palankios sąlygos šiai bakterijai daugintis ir sąlygoti uždegiminius  gleivinės pakitimus. Negydomi šie pakitimai gali būti susiję su skrandžio bei dvylikapirštės  žarnos opalige, didinti riziką susirgti skrandžio vėžiu.

H. pylori bakterija plinta vadinamu fekaliniu – oraliniu būdu: per maistą, vandenį, kontaktuojant su užsikrėtusių žmonių seilėmis. H. pylori dažniausiai užsikrečiama vaikystėje, tačiau susirgti gali ir suaugusieji.

H. pylori simptomai

Pacientai gali nejausti jokių simptomų, tačiau kartais Helicobacter pylori sąlygoja epizodinius ar ilgalaikius virškinimo trakto simptomus:

 • Lėtinis ar ūmus skrandžio uždegimas (gastritas);
 • Dažnas raugėjimas, 
 • Pilvo pūtimas;
 • Pykinimas;
 • Rėmuo;
 • Karščiavimas;
 • Apetito stoka ar anoreksija;
 • Nepaaiškinamas svorio kritimas.

Egzistuoja tam tikri aliarmo simptomai, kuriuos pastebėjus į gydytoją gastroenterologą svarbu kreiptis kuo skubiau:

 • Sunku nuryti maistą;
 • Anemija (mažakraujystė);
 • Kraujas išmatose;
 • Ilgalaikis vėmimas.

Kaip gydoma H. pylori infekcija?

Paprastai šios itin atsparios bakterijos gydymui gydytojas gastroenterologas paskiria kelių vaistų kombinaciją, į kurią įeina antibiotikų vartojimas (10-14 dienų). Siekiant nustatyti gydymo efektyvumo laipsnį, atliekamas H. pylori identifikavimo tyrimas, kurio metodą parenka gydytojas gastroenterologas.
Pasitaiko atvejų, kuomet pakartotino H. pylori testo metu paaiškėja, kad infekcija išliko. Tuomet paskiriami kiti medikamentai; testas vėl kartojamas. Jeigu infekcija išlieka po 3 gydymo kursų - gydytojas gastroenterologas gali skirti skrandžio gleivinės biopsijos tyrimo atlikimą, H. pylori atsparumo antibiotikams nustatymui.

Kaip atliekami skrandžio gleivinės bioptato tyrimai (biopsijos paėmimas)?

Tyrimo metu lankstus endoskopas į skrandį yra įvedamas, jo ryti nereikia. Paciento prašoma giliai kvėpuoti ir klausyti gydytojo nurodymų. Kuo giliau ir ramiau kvėpuojama, tuo lengviau ir greičiau endoskopas patenka į skrandį. Tyrimo metu, mažomis žnyplėmis paimami maži skrandžio gleivinės gabaliukai, kuriuos toliau tiriama pagal kiekvieno paciento ligos istoriją ir idividualius sveikatos sutrikimus bei nusiskundimus.

Siekiant išvengti diskomforto šio tyrimo metu, jį galima atlikti pritaikius narkozę (intraveninę nejautrą, kai pacientas primigdomas trumpam ir kvėpuoja pats). Intraveninė sedacija atliekant gastroskopiją paprastai trunka apie 20 min. Medikamentais pacientui sukeliama gilaus miego būsena ir paprastai jokių išbudinimo niuansų nebūna.

Skrandžio gleivinės bioptato tyrimų tipai

Kiekvienam pacientui, kuriam yra tikslinga atlikti H. Pylori bakterijos tyrimą svarbu pirmiausia pasikonsultuoti su gydytoju gastroenterologu. Konsultacijos metu gydytojas išsiaiškina, kokie tyrimai pacientui buvo atlikti anksčiau, kokie paskirti medikamentai ir kokiais simptomais skundžiamasi ir parenka patį optimaliausią tyrimą individualiai. 

Ureazės tyrimas

Gastroskopijos tyrimo metu mažomis žnyplėmis paimamai skrandžio gleivinės mėginio gabaliukai, kurie yra patalpinami į specialią kasetę su tam tikrais indikatoriais. Šio tyrimo tikslas yra išsiaiškinti ar organizme yra H. Pylori bakterija. Atsakymai gaunami per 15-20 minučių ir pateikiami pacientui dar to pačio vizito metu.

Histologinis tyrimas

Gastroskopijos tyrimo metu mažomis žnyplėmis paimamai skrandžio gleivinės mėginio gabaliukai, siunčiami į laboratoriją, kur yra dažomi specialiu būdu ir mikroskopu stebima ar yra pakitimų. Šis tyrimas dažnai skiriamas, kai yra įtariami onkologiniai susirgimai, kai yra uždegimo aktyvumas. Histologinis tyrimas dažnai atliekamas pakartotiniuose H. pylori bakterijos tyrimuose, su tikslu išsiaiškinti ar bakterijos gydymas buvo sėkmingas. Šio tyrimo metu gali būti vertinamas ne tik H. pylori bakterijos aktyvumas, bet ir kiti skrandžio gleivinės pakitimai. Šio tyrimo atsakymai gaunami per 7-10 d.d.

Pasėlis (dėl H. pylori bakterijos jautrumo antibiotikams)

Gastroskopijos tyrimo metu mažomis žnyplėmis paimamai skrandžio gleivinės mėginio gabaliukai, patalpinami į specialią terpę ir yra siunčiami į laboratoriją, kur yra auginama bakterija. Šio tyrimo metu yra nustatoma, kokiam antibiotikui bakterija yra atspari. Šio tyrimo atsakymai gali trukti iki 30 d.d. Svarbu paminėti, kad šis tyrimas gali būti atliekamas tik pirmoje dienos pusėje, o prieš tyrimą, konsultacijos metu su gyd. gastroenterologu, pacientui yra paaiškinama dėl tam tikrų medikamentų vartojimo sustabdymo.

H. pylori jautrumo antibiotikams tyrimo rezultatai

Nors H. pylori identifikavimo tyrimas leidžia įvertinti atsparumą antibiotikams, turime suprasti, kad H. pylori yra lepi bakterija, į jos ištyrimo procesą įeina daug dedamųjų dalių, kurioms atlikti reikia daug laiko. Nepaisant to, turime pabrėžti, kad remiantis įvairių mokslinių straipsnių radiniais, šio tyrimo tikslumas gali būti tik 55–73 %.

Mikrobiologinio pasėlio jautrumas yra nedidelis, o ši bakterija yra ypatingai lepi ir ją išauginti sunku, auga lėtai ir ilgai - iki 1 mėn. ir neatmetama tikimybė, kad ją gali užgožti kitos bakterijos, kurios buvo ėminyje. Jeigu pasiseka išauginti H. pylori pasėlyje – bandoma nustatyti ir jautrumą antibiotikams. Todėl yra naudojami keli tyrimai, nes nėra vieno tyrimo, kuris duotų 100% teisingus rezultatus.
Apibendrinant – medicininėje praktikoje, ne dažnai, tačiau būna tokių atvejų, kad H. pylori yra skrandžio gleivinėje, bet jos nepavyksta išauginti pasėlyje. To iš anksto numatyti šiai dienai nėra įmanoma.

Informacija parengta remiantis įvairių klinikinių tyrimų rezultatais.

Tyrimas trunka nuo 21 iki 28 dienų. Išauginus bakteriją, nustatomas jautrumas 4 antibiotikams: amoksicilinui, levofloksacinui, klaritromicinui, metronidazoliui, reikalui esant ir tetraciklinui.

Kaip pasiruošti Helicobacter pylori tyrimui?

 • Kaip ir prieš įprastą gastroskopiją, būtina nieko nevalgyti 6–8 valandas ir nevartoti skysčių 2–3 valandas prieš procedūrą. Tuščias skrandis - privaloma sąlyga, siekiant jį apžiūrėti.
 • Likus savaitei iki tyrimo, svarbu nutraukti kai kurių vaistų vartojimą, kad jie neiškreiptų rezultatų. Svarbu: patys vaistų vartojimo nenutraukite - konsultacijos metu gydytojas gastroenterologas tiksliai pasakys, kiek, kada ir kokių vaistų vartojimą reikėtų laikinai sustabdyti. Kai kurių vaistų vartojimo negalima nutraukti net ir tyrimo dieną (pvz.: medikamentų, skirtų kraujospūdžio mažinimui).
 • Likus bent 2 val. iki tyrimo nerekomenduojama rūkyti, nes tai gali iškreipti skrandžio gleivinės vaizdą.

Kiek kainuoja H. pylori jautrumo antibiotikams tyrimas?

Skrandžio gleivinės bioptato pasėlis H. pylori identifikavimui ir jautrumo antibiotikams nustatymui atliekamas gastroskopijos metu, todėl norint atlikti pasėlio tyrimą, reikalingos papildomos paslaugos: gydytojo gastroenterologo konsultacija, gastroskopija bei biopsija. Šių paslaugų kainyną rasite puslapio apačioje.

 

DUK apie H.pylori

Kas yra Helicobacter pylori (H. pylori)?

Helicobacter pylori (H. pylori) yra bakterija, kuri gyvena skrandžio gleivinėje ir gali sukelti įvairius virškinamojo trakto sutrikimus, tokius kaip gastritas, skrandžio opaligė ir netgi skrandžio vėžys.

Kokie galimi H. pylori simptomai?

Nors daugelis užsikrėtusiųjų gali neturėti simptomų, dažniausiai pasitaikantys simptomai yra:

 • Pilvo skausmas ar diskomfortas, dažnai apibūdinamas kaip deginimas
 • Pykinimas ar vėmimas
 • Prastas apetitas
 • Pilvo pūtimas
 • Svorio kritimas

Kaip atliekamas H. pylori tyrimas?

Yra keli H. pylori tyrimo metodai:

 • Kraujo tyrimas: antikūnų prieš H. pylori nustatymas.
 • Išmatų tyrimas: H. pylori antigenų nustatymas išmatose.
 • Endoskopija su biopsija: skrandžio gleivinės mėginio paėmimas ir analizė.

Kada tikslinga atlikti H. pylori tyrimą?

Gydytojas gali skirti H. pylori tyrimą, jei turite simptomų, susijusių su virškinimo trakto problemomis, arba jei esate padidintos rizikos grupėje dėl skrandžio vėžio.

Ką reiškia teigiamas H. pylori testas?

Teigiamas rezultatas reiškia, kad jūsų organizme yra H. pylori bakterija. Gydytojas gastroenterologas paskirs individualiai pritaikytą gydymą.

Ar H. pylori infekcija gali būti išgydoma?

Taip, daugeliu atvejų H. pylori infekcija gali būti efektyviai išgydoma, naudojant antibiotikus kartu su rūgšties gamybą mažinančiais vaistais.

Kaip galima apsisaugoti nuo H. pylori infekcijos?

Prevencijos būdai:

 • tinkama rankų higiena.
 • saugus maisto ir vandens vartojimas.
 • vengimas dalintis stalo įrankiais ir maistu su kitais žmonėmis.

Ar H. pylori infekcija gali sugrįžti po gydymo?

Pasitaiko atvejų, kuomet infekcija gali sugrįžti. Gydytojas gastroenterologas gali skirti kontrolinį tyrimą po gydymo, siekiant įsitikinti, kad bakterija yra visiškai pašalinta.

Kokios yra ilgalaikės H. pylori infekcijos pasekmės?

Nevaldoma H. pylori infekcija gali sukelti ilgalaikių sveikatos problemų, tokių kaip lėtinis gastritas, skrandžio opos ir padidėjusi skrandžio vėžio rizika.

 

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu

 

 • Gydytojo gastroenterologo konsultacija

  90 €
 • Gastroskopija

  105 €
 • Biopsijos paėmimas, skrandžio tyrimo metu

  70 €
 • Histologinis skrandžio gleivinės mėginio ištyrimas

  45 €
 • Ureazės testo atlikimas ir vertinimas (biopsijos kaina neįskaičiuota)

  20 €
 • Skrandžio gleivinės bioptato pasėlio H. pylori identifikavimui ir jautrumo antibiotikams nustatymui tyrimas (biopsijos kaina neįskaičiuota)

  143.49 €

DĖMESIO! Tyrimai atliekami tik su gydytojo konsultacija. Konsultacija į tyrimo kainą neįskaičiuota.
Gastroenterologo konsultacija - 90€
Pakartotinė gastroenterologo konsultacija - dėl tos pačios problemos, 2 sav. laikotarpyje - 75€
Šiame kainoraštyje nurodytos kainos yra informacinio pobūdžio.
Klinika pasilieka teisę be atskiro įspėjimo keisti paslaugų kainas, teikti naujas paslaugas arba nebeteikti kai kurių paslaugų.