Skleroterapija – veiksminga kova su išsiplėtusiomis kojų venomis
Artėjant vasaros sezonui, kuomet šiltas oras – tiesiog neišvengiamas, pats metas pradėti rūpintis išsiplėtusiomis kojų venomis – ir visai ne dėl to, jog dėvint vasarišką avalynę, kojų venos geriausiai pastebimos. Artėjant šiltajam sezonui, venos plečiasi labiau, o jose kaupiasi dar daugiau kraujo. Sergant venų ligomis, tokiu metu ypač paryškėja simptomai – nuovargis, kojų tinimas ir sunkumas, skundžiamasi ryškiomis paviršinėmis venomis ir kapiliarų tinklu, varikoziniai mazgais. Venų ligos Lietuvoje – labai dažnos, atsirandančios dėl neteisingo gyvenimo būdo arba dėl genetiško paveldimumo. Tačiau, kad ir kokia ligos kilmė – pasveikti gali ir tie, kurie ligą paveldėjo, ir tie, kurie įgijo dėl netinkamų kasdienių įpročių.
Apie venų ligas ir vieną populiariausių kojų venų ir kapiliarų panaikinimo būdų kalbėjomės su „Biofirst“ klinikos gydytoja kraujagyslių chirurge Žana Kavaliauskiene.
Simptomai, bylojantys apie išsiplėtusias kojų venas
Esant dažnam arba nuolatiniam kojų tinimui, sunkumui, paryškėjus paviršinių venų tinklui ir atsiradus varikoziniams mazgams, reikalinga kraujagyslių chirurgo konsultacija ir ultragarsinis tyrimas. Esant varikoziniams mazgams ar paryškėjusių paviršinių venų ir kapiliarų tinklui, atliekamas paviršinių ir giliųjų kojų venų ultragarsinis tyrimas, kurio metu ir parenkamas kiekvienam pacientui individualiai labiausiai tinkantis gydymo būdas – chirurginė arba lazerinė paviršinių venų kamienų operacija, putų skleroterapija arba kapiliarų gydymas lazeriu. Šiam kojų venų ultragarsiniam tyrimui specialaus pasiruošimo nereikia, o tyrimas dažniausiai atliekamas stovimoje padėtyje atliekant kojos paspaudimo mėginius.
Kas yra skleroterapija?
Skleroterapija – tai nechirurginis nepageidaujamų paryškėjusių kojų venų ir kapiliarų panaikinimo būdas. Specialaus pasiruošimo ir anestezijos putų skleterapijos procedūrai nereikia. Gydytojas, naudodamas labai ploną adatą, suleidžia sklerozuojančios medžiagos į veną, kuri šio vaisto poveikyje susitraukia ir po 3-4 savaičių galiausiai išnyksta. Skleroterapijos gydymo kursų skaičius priklauso individualiai nuo kiekvieno paciento venų varikozinio išsiplėtimo, retikulinių bei voratinklinių venų apimties ir kiekio. Dažniausiai reikalingi 3-4 gydymo kursai, retais atvejais gali prireikti ir 6 kursų.
Rekomendacijos po skleroterapijos procedūros
Tuoj pat po gydymo, injekcijos vietos užklijuojamos pleistru ir užmaunama kompresinė kojinė, kurią reikia nešioti 2-3 savaites kasdien nuo ryto iki vakaro. Pleistrai nuimami kitą dieną po procedūros. Po procedūros pacientas privalo vaikščioti apie 30 minučių, vengti ilgiau sėdėti ar stovėti. Negalima lankytis pirtyse, skristi lėktuvu apie 3-4 savaites, kaitintis saulėje ar soliariumuose nerekomenduojama, nes gali išprovokuoti sklerozuotos vietos odos hiperpigmentaciją – atsiradusias rudas dėmeles.
Galimas šalutinis poveikis
Nors skleroterapija – iki šiol populiariausias būdas pasaulyje venų šakų ir kapiliarų gydymui, o gijimas po procedūros – gana greitas ir neskausmingas, visgi reikėtų atkreipti dėmesį į galimą šalutinį poveikį. Niežulys – vienas ir dažniausių šalutinių poveikių – gali būti vidutinio stiprumo pagal sklerozuotos venos eigą. Gali trukti 1-2 valandas, o retais atvejais – visą dieną. Adatų dūrių srityse labai retai skausmas būna stiprus – dažniausiai sklerozuotos venos būna jautrios prisilietimui ir pagal jų eigą jaučiamas diskomfortas. Minėti simptomai gali trukti nuo 1 iki 7 parų. Mėlynės, kraujosrūvos gali būti nuo 1 iki kelių savaičių. Prevencijai rekomenduojama dėvėti kompresines kojines, vengti alkoholio ir antikoaguliantų vartojimo bent 72 valandas.
Pats tinkamiausias laikas kojų venų operacijoms – ruduo, žiema ar ankstyvas pavasaris. Operuojantis kojų venas šiltuoju metų laikotarpiu atsiranda didesnė rizika komplikacijoms – pavyzdžiui, rizika infekcijai. Turime tokią trumpą lietuvišką vasarą, kuomet visi norime būti gražūs – pradėkime rūpintis kojų venomis jau dabar.
Kraujagyslių chirurgo paslaugų kainos