Kas yra mikrobiomas?
Dar neseniai apie mikrobiomą mūsų kūne ir ant jo buvo žinoma labai nedaug. Per pastarąjį dešimtmetį mokslinių tyrimų apie mikrobiomą labai padaugėjo, daugiausia dėl patobulėjusių mikrobiologijoje taikomų technologijų, PGR metodikos. Buvo nustatyta, kad mūsų kūne ir ant jo gyvenančių bakterijų skaičius yra didesnis nei viso organizmo ląstelių. Didžiausia šių bakterijų įvairovė gyvena mūsų žarnyne. Ši mikroorganizmų bendruomenė vadinama žarnyno mikrobiomu.
Ar mikrobiomas yra tas pats, kas mikrobiota?
Mikrobiomas – ekologinė mikroorganizmų bendruomenė, kuri sukuria specialią terpę žarnyne ir atlieka labai svarbias funkcijas. Kalbėdami apie mikroorganizmus, mikroflorą, specialistai vartoja terminus – mikrobiomas ir mikrobiota. Dažnai šie terminai – „mikrobiomas“ ir „mikrobiota“ – vartojami kaip vienas, tačiau jų reikšmė bei ištyrimo metodikos skiriasi. Mikrobiota reiškia pačių mikrobų grupę, o mikrobiomas – šių mikrobų genomus arba genetinę informaciją.
Kokią įtaką mikrobiomas daro mūsų organizmui?
Įrodyta, kad žarnyno mikrobiomas, kurį daugiausia sudaro bakterijos, daro didžiulę įtaką mūsų bendrajai organizmo būklei. Sveika žarnyno mikrobiomo pusiausvyra lemia mažesnį žarnyno pralaidumą toksinams, mažina intokskacijos, sepsio ir uždegimo riziką, didina ląstelių jautrumą insulinui, palaiko sveiką žarnyno, medžiagų apykaitos, širdies ir kraujagyslių sistemos būklę. Sveiką mikrobiomo balansą palaiko ir skatina subalansuota mityba, sveikas gyvenimo būdas, įvairaus skaidulinio maisto vartojimas, stresinių situacijų vengimas.
Sutrikusi organizmo mikrobiomo pusiausvyra vadinama disbioze, kuri turi neigiamą įtaką sveikatos būklei. Esant disbiozei, didėja žarnyno pralaidumas toksinams, išauga sisteminio uždegimo rizika, didėja ląstelių atsparumas insulinui, padidėja nutukimo, diabeto, metabolinio sindromo, širdies ir kraujagyslių ligų, nealkoholinių riebiųjų kepenų ligų, dirgliosios žarnos sindromo ir uždegiminių žarnyno ligų rizika.
Todėl labai svarbu palaikyti žarnyno mikrobiomo balansą, tinkamą sudėtį, pusiausvyrą. Kokia yra Jūsų mikrobiomo sudėtis, išsiaiškinti galite atlikdami išmatų tyrimus.
Kaip atliekamas šis tyrimas?
GutWell® žarnyno mikrobiomo tyrimas atliekamas laboratorijoje PGR metodu. Tyrimo metu "nuskaitoma" mikrobiomo mikroorganizmų genetinė informacija. GutWell® tyrimas nustato ir pateikia informaciją apie žarnyno bakterijų sudėtį bei pateikia rekomendacijas, kaip išlaikyti bei pagerinti žarnyno mikrobiomą.
Kiek laiko trunka tyrimo rezultatų laukimas?
Tyrimas atliekamas per 25 d. d.
Kokios informacijos suteiks tyrimo rezultatai?
Žarnyno mikrobiomo tyrimas padeda formuoti sąmoningą mitybą, taip išvengiant sveikatos sutrikimų bei ligų. Po GutWell® tyrimo sužinosite:
- Kurios bakterijos gyvena jūsų žarnyne?
- Kaip žarnyno bakterijos veikia Jūsų organizmą?
- Ar žarnyne yra pakankamai naudingų bakterijų?
- Ar žarnyne yra kenksmingų bakterijų?
- Ar žarnyno bakterijos lemia Jūsų polinkį į nutukimą?
- Ar mityba ir mikrobiomas yra subalansuoti, ar reikia pakeisti mitybos įpročius?
- Kaip pasiekti subalansuotą žarnyno mikrobiomą?
Dėmesio: rekomenduojame po tyrimo užsiregistruoti gydytojo gastroenterologo konsultacijai, nes pilna tyrimo interpretacija, gydymo (jei jis reikalingas) ar reikalingų maisto papildų paskyrimas yra gydytojo užduotis. Kadangi prieš tyrimą reiktų nevartoti antibiotikų bei probiotikų, jei juos vartojate ar turite nusiskundimų dėl skrandžio bei žarnyno ligų, rekomenduojame su gydytoju pasikonsultuoti ir prieš atliekant GutWell® mikrobiomo ištyrimą. Tai reikalinga tam, kad būtų užtikrintas saugus (laikinas) vartojamų vaistų nutraukimas ir aptariama tinkamiausia gydymo strategija.
Visų klinikoje dirbančių gydytojų gastroenterologių sąrašą, e-registraciją ir paslaugų kainas rasite čia: https://bit.ly/3gcFgDU